Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 
" alt="" />
Vattnet räcker inte till på sommaren. (Bild: Bass Nilsson)

Åter risk för vattenbrist i år

Publicerad: 29 januari 2008, 00:15
Vattenransonering och vattenbrist lär det bli i Ystad även den kommande sommaren, åtminstone om det blir varma och soliga sommarmånader.

Vatten - bara vanligt vatten
Härifrån kommer vattnet.

Ystads kommuns vatten kommer i huvudsak från vattenverket i Nedraby, som ligger i Tomelilla kommun.

Drickvatten pumpas härifrån till vattentornet och sprids sedan till hushåll och andra abonnenter.

Kostnaden för vatten höjdes vid årsskiftet.

En normalfamilj på fyra personer som bor i villa förbrukar 150 kubikmeter vatten per år. Det kostar nu 4 800 kronor.

Man brukar räkna med att en person gör av med 150 liter vattenper dygn.

Källa: Ystads kommun
I två somrar har det varit bevattningsförbud eftersom kommunens vattenverk i Nedraby inte kan producera tillräckligt med renat dricksvatten.

Och situationen kommer inte att förändras inom de närmaste åren, även om man sedan förra sommaren har sett över det kommunala ledningsnätet.

-Vi kan inte utesluta vattenbrist, säger Christina Molin, VA-chef vid Ystads kommun.

Politikerna är väl medvetna om problemet. Vattenverket i Nedraby kan maximalt producera 10 500 kubikmeter per dygn. Det räcker vanligtvis med råge.

Normalt ligger dygnskonsumtionen på 8 000 kubikmeter per dygn.

- Använder vi bara vatten till hushåll och industrier har vi inga bekymmer, säger Christina Molin.

Men en varm sommardag då folk vattnar gräsmattor, fyller pooler, dricker och förbrukar vatten på alla upptänkliga sätt räcker inte kapaciteten till. Därför införs bevattningsförbud.

En orsak till vattenbristen är också att folkmängden i Ystad har ökat. För 25 år sedan räckte kapaciteten.

Ingen ökning
Med ett ökat antal turister och sommarboende går det också åt mer vatten.

Christina Molin påpekar dock att snålspolande toaletter och andra vattenbesparingar gör att vattenförbrukningen på senare år inte har ökat.

Vatten frågan har dock utretts grundligt, som YA tidigare har rapporterat. Ett alternativ är att ansluta till Sydvatten och börja ta vatten från Bolmen. Ett annat alternativ är att bygga ut i Nedraby. En tredje variant kan vara att försöka lösa vattenfrågan tillsammans med de övriga kommunerna i sydöstra Skåne.

Under året är det hur som helst meningen att politikerna ska sätta ner foten. Det blir en investering på minst hundra miljoner kronor. Så kanske kan det vara idé att tänka efter lite.

Och vattenransonering finns det risk för att det blir åtminstone de närmaste fyra somrarna. Så lång tid beräknas utbyggnaden ta.

Ulf Mårtensson

0411-55 78 61

ulf.martensson@ystadsallehanda.se




Magnus Holst (S) i talarstolen. Arkivbild: Albin Brönmark

Holst: "Fegt och handlingsförlamat"

YSTAD 09:15 Efter ordförande Bo Sterners (M) uttalanden i onsdagens YA höjs ny kritik mot gymnasiedirektionens senfärdighet.

Sovande man räddades
ur brinnande stuga

YSTAD 00:24 En man räddades ur en brinnande stuga av ett sällskap som åkte förbi i en taxi och såg rök från huset.

Ystadselever får chans
göra praktik i Sydney

YSTAD 10:18 Gymnasiestudierna i Ystad och praktiken på andra sidan jordklotet. Det hoppas John Bauergymnasiet ska kunna bli verklighet.

Tredje gången gillt för nätet

YSTAD 10:12 På torsdag är Ystad Energis planer på ett öppet stadsnät åter på kommunfullmäktiges dagordning.
Dragarbild: Flytten till Fridhem för 45 år sedan blev en fullträff fär Else och Arne Nilsson. Den typiska 60-tals lägenheten har ett mindre kök men det räcker för parets behov, det viktiga är att spisen har två ugnar.. Bilder: Sprisse Nilsson

Lägenheten på Fridhem
blev en fullträff

YSTAD 09:48 Trots att det gått 45 år trivs Else och Arne Nilsson lika bra i Fridhem som när de flyttade in. "Vi hittade det vi sökte här", säger de.
.
Per-Erik och Ann-Marie Nilsson från Löderup köpte laxpaté och wasabikulor.

Kulinariska smakbitar och drömmål

YSTAD 10:23 Lakrits, sushi, korvar, fisk och bröd. Allt går att sälja efter en provsmakning. Fördelen med en matmässa är att inköpet kan göras efter att produkten testats.

Ohelig allians kan avgöra fastighetsaffär

YSTAD 10:13 Två fastighetsaffärer står på agendan när fullmäktige sammanträder på torsdag.
Det blev snabbt trångt i gångarna på Österporthallens golv. BILD: SPRISSE NILSSON

Mässa full av smakbitar

YSTAD 15:08 Lakrits, sushi, korvar, fisk, bröd och rapsolja. Allt gick att sälja efter en provsmakning på lördagens matmässa i Österporthallen.
Mellan fem och tio vildkatter smörjer kråset i Helge Hanssons hårt kritiserade kattservering i trädgården på Buntmakaregatan. ’Jag utfodrar dem två-tre gånger om dagen, berättar han. Bilder: Sprisse Nilsson

Katter skapar grannosämja

YSTAD 15:10 Det började med igelkottar och slutade med katter. Många katter. Men Helge Hanssons utfodring av herrelösa missar väcker upprörda känslor hos grannarna och kommunen.
Bild: Sprisse Nilsson

Förening ser ljust på framtiden

YSTAD 15:03 För två år sedan flyttade Konsthantverkarna i Ystad ut från Per Helsas gård. Nu är de tillbaka i Jens Jacobsens hus, samma ställe där föreningen såg dagens ljus för fem år sedan.
.
Upp Upp