Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

Ett 20-tal utställare och försäljare är klara för Klostret i april, avslöjar John Annas.

Bokhandlare mässar i kyrkan

Publicerad: 17 mars 2009, 07:15
Senast uppdaterad: 17 mars 2009, 07:56

Ystad
Ett historiskt blad kommer att vändas sista helgen i april. Nåt liknande bokhandlaruppbåd har aldrig förekommit i den här stan.


John Annas är nyvald ordförande i Föreningen Antikvariaten på Österlen, som arrangerar mässan i Klosterkyrkan den 25-26 april.

Det är kapten Annas som ska styra skutan i hamn.

Litterärt talat alltså.

- Vi räknar med ett 20-tal utställare och försäljare. Säkerligen många rariteter. Gott om tillfällen att fynda, säger John Annas och ser nöjd ut.

När YA hälsar på i hans antikvariat på Stora Västergatan 37 är det uppackning på gång. Ett parti böcker har precis bytt ägare.

Fem sekler
John Annas sorterar titlar, ackompanjerad av lågmäld portugisisk fadomusik som strömmar ur högtalaren i hörnan.

Blackie ligger utanför, på trottoaren. Blackie är en polsk vallhund.Just nu vaktar han husse och böckerna. Nåja, vaktar och vaktar... Vilar, då.

Trevlig jycke. Ovanlig. Lika ovanlig som bokmässan i Klosterkyrkan, för att uttrycka sig långsökt.

- Det blir både utställning och försäljning av böcker från fem sekler, berättar John Annas och ställer undan pappkartongen.

I nästa ögonblick har han klivit upp på en pall för att placera några nyförvärv på övre hyllplanet.

Fem sekler
- En del av utbudet på mässan består av riktigt gamla böcker, de äldsta kanske från 1500-talet. Jag kan säga helt säkert att några antikvariat visar böcker från 1600-talet, i alla fall.John Annas poängterar att mässdatumen 25-26 april infaller strategiskt rätt.

Allt är genomtänkt.

- Världsbokdagen den 23 april. Avlöningshelg. Och vår första egna utställning ligger bra i tiden, med tanke på övriga mässor.

Nyvalde ordföranden är glad över att Lunds äldsta antikvariat, 141 år på nacken, representeras vid evenemanget i Klosterkyrkan.

Åkarps antikvariat heter det, lustigt nog.

Akarps antikvariat, för att vara helt korrekt.

- Styrbjörn Öhman är också med på mässan. En gigant i branschen.Han flyttade från Göteborg till Ravlunda för ett år sedan och har precis blivit medlem i vår förening, säger John Annas.

Dörren till antikvariatet går upp. En av stamkunderna träder in i handlingen. Det gör Blackie också.

Mässan får vi återkomma till.





Ingela Envall är projektledare för den nya filminkubatorn. Bild: Bass Nilsson

Filmföretagare erbjuds starthjälp

YSTAD 22:11 En inkubator är den senaste satsningen för att hålla liv i filmen i Ystad och ge nystartade företag en skjuts in i branschen.
Åke Andersson, den siste Revhusbon. Bild: Mark Hanlon

Siste Revhusbon tar strid

YSTAD 22:08 Åke Andersson har haft Revhusen som sin självklara plats på jorden i nästan hela sitt liv. Han är den siste Revhusbon – och han ger sig inte utan strid. Snart ska hans sak upp i rätten.
För ett år sedan besökte riksdagsledamot Ewa Thalén Finné (M, till höger) Löderups strandbad. Arkivbild: Cecilia Billgren.

Erosionen blir en fråga för riksdagen

LÖDERUPS STRANDBAD 18:51 Erosionskadorna blir en fråga för riksdagen. I dag hålls ett seminarium där problemen diskuteras.
Grönområdet vid småbåtshamnen bör inte bebyggas, anser Ystads fornminnesförening. Bevara grönområdet vid småbåtshamnen, anser fornminnesföreningen. Biild: Mårten Svemark

Fornminnesföreningen vill värna grönområden

YSTAD 18:31 Ystad ska växa och staden förtätas. Men hur stor kan egentligen staden bli utan att den förlorar sin karaktär?

"Kommunen har ej dagvattenansvaret"

GLEMMINGEBRO 20:18 Byalaget i Glemmingebro har nu fått svart på vitt att kommunen anser att man bara ansvarar för dagvattenledningarna i sydöstra delen av samhället.
.
Rickard Wirén och Elisabeth von Koch har många prylar att flytta runt i det nyöppnade rekvisitaförrådet Southern Props. Bild: Bass Nilsson

Filmen lever än i Ystad

YSTAD 20:14 Wallander är färdiginspelad och Film i Skåne tror 2010 blir ett riktigt skitår. Men det betyder inte att Ystads Studios ligger öde. Än lever filmen i Ystad.

Berusad man
krossade tågfönster

YSTAD 23:33 (Uppdaterad) Den berusade mannen åkte tåg mot Malmö när han plötsligt krossade ett fönster med en hammare.

Fullt med sprit och öl i
lasten när tullen slog till

YSTAD 17:45 Med viss möda och besvär lastades fordonet med alkoholhaltig dryck i riklig mängd – närmare bestämt 1440 liter starköl och 75 liter sprit.

Togs med pepparspray
- åtalas för vapenbrott

YSTAD 15:20 En 29-årig man har åtalats vid Ystads tingsrätt, misstänkt för vapenbrott.
Bo Sterner manar till tålamod och hoppas kunna presentera ett avtal hur gymnasiedirektör Annika Becker och gymnasieförbundet ska gå skilda vägar före månadsskiftet. Bild: Sprisse Nilsson

Sterner: "Allt är snart klart"

YSTAD 01:18 Trots att det blåser snålt om gymnasiedirektionens ordförande Bo Sterner (M) vill han inte kommentera kritiken mot sitt sätt att sköta att överläggningarna med gymnasiedirektör Annika Becker.
.
Upp Upp