Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

Takida – The Darker instinct



Publicerad: 2 september 2009, 15:29
Senast uppdaterad: 9 september 2009, 10:37

Rock
Problemet för Takida är att de erövrat Tracks och Svensktoppen tack vare två jätteballader, men att de hellre vill rocka loss som sina nordamerikanska förebilder Creed och Nickelback.

Fakta
Artist: Takida

Titel: The darker instinct

Skivbolag: Universal
Men jag är ledsen, det är först när Ångebandet lugnar ner tempot och sångaren Robert Pettersson får ta kommandot över en storvulen ballad som gruppen visar upp något som höjer sig över mängden. Alla som hört honom live vet att han är en sensationellt bra sångare.
"Never alone always alone", som börjar som en ballad och sedan stegrar sig, är plattans överlägset bästa spår. Ingen "Curly Sue", men ändock en blivande Trackshit.
Resten är habil "amerikansk" hårdare rock. Duktigt och stilsäkert, men inte unikt på något sätt.


Mikael Forsell/TT Spektra


Kevin Costner & Modern West: Turn it on

COUNTRYROCK 11:32 Jag kommer på mig själv med att glömma att jag lyssnar till Kevin Costner och hans orkesters "Turn it on".

Salem Al Fakir: Ignore this

POP 11:30 Inledande "4 O'clock" skulle lika gärna kunna heta som refrängen: "Here we go again". Och i Salem Al Fakirs händer innebär det som vanligt en absolut ickeupprepning.

Valravn: Koder på snor

FOLKMUSIK 10:51 Valravn är en blodtörstig korp i dansk mytologi. Gruppen Sorten Muld gjorde 1997 en elektronisk tolkning av visan "Ravnen".

Tobias Fröberg: The big up

POP 10:51 Han säger själv att detta, det fjärde albumet, är hans bästa och mörkaste. Det kan mycket väl vara så.
.

Sa Dingding: Harmony

FOLKMUSIK 10:50 Spännande att artister från Kina börjat höras i väst. Sa Dingding har en ljus kinesisk röst.

Perikles: Var ska vi sova i natt

DANSBAND 10:50 Man blir glad av Perikles! Tidigare har jag inte tillhört Ystadgängets fan club men efter att ha lyssnat igenom samlingsplattan "Var ska vi sova i natt" måste jag ompröva.

NEO: Human frontier

POP 10:49 Melodifestivalaktuelle Neo vilar inte på lagrarna, utan har ett album redo att erövra listorna med lagom till finalveckan i tävlingen, som han missade genom att åka ur i Andra chansen.

Bruket: En annan klass

PUNK 10:37 I det Sverige som tickar på där ute i osynligheten, långt bortom surdegstrender, lantrock och Kåken-hipsters, lever Bruket.

Boyzone: Brother

POP 10:37 Det känns nästan lite hemskt att jag inte blir ett dugg berörd av Boyzones nya album.
.
Upp Upp