Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 
Renovering - ja tack. Hyreshöjning - nej tack. Arkivbild: Mia Bobzow

Slut på chockhöjda hyror

Publicerad: 7 februari 2010, 12:00

Ekonomi
Visst är det härligt att få sin hyreslägenhet renoverad - men inte om renoveringen följs av en rejäl hyreshöjning.
Snart kan dock den typen av kraftiga hyreshöjningar vara ett minne blott, det skriver tidningen Hem och hyra.

Höga hyreshöjningar ska i framtiden slussas in under en längre period, enligt ett lagförslag som justitiedepartementet ska skicka på remiss till lagrådet, en myndighet som granskar viktiga lagförslag innan de behandlas av riksdagen, i februari.

Om förslaget går igenom slipper hyresgästerna oroa sig för att plötsligt få sina boendekostnader förhöjda. I dagsläget kan hyrorna i värsta fall höjas med 50-70 procent efter en ombyggnation.



(TT Spektra)


Bild: Scanpix

Fastighetspriser fortsätter falla

STOCKHOLM 10:45 Marknaden för kommersiella fastigheter börjar tina upp efter finanskrisen och lågkonjunkturen.
Bild: Scanpix

Färre tror på stigande priser

STOCKHOLM 10:26 Andelen hushåll som tror på stigande bostadspriser sjunker och fler planerar att binda räntan, visar bankkoncernen SEB:s senaste boprisindikator.
.
.
Upp Upp