Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 
På gården hittades döda och utmärglade får. Bilder: Länsstyrelsen

Hittade femtio döda får
som kan ha dött av svält

Publicerad: 9 februari 2010, 00:00
Senast uppdaterad: 9 februari 2010, 00:07

Simrishamn
Mer än 50 döda får mötte djurskyddsinspektörerna efter en anmälan om vanvård i ett stall. Troligen har djuren svultit ihjäl och legat döda mycket länge. Ett 15-tal levande djur fanns bland de döda.

– Det är väldigt illa. Jag har aldrig sett så många döda djur på ett ställe, säger Emma Hansson, djurskyddsinspektör på länsstyrelsen.

Vad fåren dött av är ännu inte klart.

– Det är jättesvårt att säga, men de döda fåren var rejält magra.

Djuren hittades på måndagen på en mindre ort i Simrishamns kommun och Emma Hansson tror att de legat döda en längre tid. En stark lukt stödjer den teorin.

Legat döda i månader
– Det är svårt att säga hur länge men det kan vara månader. Vi hittade skallar också.

Inspektörerna fann totalt 120 levande får, men endast ett fåtal av dem var bland de döda djuren.

Omkring tio döda får hittades utanför stallet. Det kan också finnas fler döda gömda under den djupa snön. Fåren hade viss fodertillgång utomhus men saknade vatten och rena liggplatser. Djurägaren har skyldighet att ge djuren vatten, foder och daglig tillsyn, men så har inte skett i det här fallet.

Efter att Emma Hansson och kollegan Sverker Olsson gjort en första inspektion i det ligghallsliknande stallet tillkallade de polis och veterinär. Tre får avlivades på plats. Djurägaren har också sju hästar och en av dem var väldigt mager.

– Den var i dåligt skick och avlivades efter djurägarens eget beslut, säger Emma Hansson.

Djurägaren var med på platsen. Enligt Emma Hansson förstår han inte vad som hänt och har ingen förklaring till att fåren dött.

– Nu har vi beslutat att omhänderta de resterande 120 fåren och de hämtas i morgon bitti (tisdagsmorgonen; reds. anm). De som är dåliga får avlivas.

Hon berättar att de andra hästarna är i bra skick men vissa åtgärder som strö, foder och vatten behöver förbättras.



Kommer ni att omhänderta även hästarna?

– De är inte i dåligt skick så vi gör inget omhändertagande, säger Emma Hansson.

Nu ska några av fåren obduceras för att dödsorsaken ska kunna fastställas.

Emma Hansson trodde inte att djuren dött av plötslig sjukdom.

– Djur är en inkomstkälla om något dör i sjukdom tillkallas veterinär. Där ligger döda djur bland de levande. Och de döda har legat där länge. Att något plötsligt har hänt tror jag inte, säger hon.




Ledning för YIF

YSTAD 19:42 Efter en halvlek leder Ystads IF med 15–12 mot IFK Skövde.
Magdalena Hellström är nöjd med den ökade turismen i kommunen. Arkivbild: Mark Hanlon

Turismen i Skurup
allt lönsammare

SKURUP 16:41 Skurups kommun tjänar mer och mer på turismen. I förhållande till 2008 ökade näringens intäkter från turismen i kommunen med närmare 17 miljoner kronor eller 18 procent.

Bakslag för kommunen i stationstvist

YSTAD 17:27 Ystads kommun åkte på ett bakslag i den pågående tvisten med statliga Jernhusen Fastigheter AB om försäljningen av stationen i Ystad.

Fåren hade parasiter

SIMRISHAMN 15:17 Obduktionen av fem av de får som avlivades efter omhändertagandet från en gård i Simrishamn kommun visar att de hade dåligt hull och parasiter – men de var inte förgiftade.
Det var flygplanet i mitten (585), ett av Kustbevakningens Casa C-112, som störtade i Falsterbokanalen 2006. Bild: Kustbevakningsflyget

Spricka i vinge
bakom flygolycka

VELLINGE 11:08 Utmattning i metallen vid ett fäste till en vinge orsakade flygolyckan i Falsterbokanalen hösten 2006 då fyra personer omkom.
.

Inbrott i Slimminge

SLIMMINGE 19:34 På onsdagen upptäcktes ett inbrott på en gård i Slimminge.
Arkivbild: YA

Gryningspyromanen
släppt ur häktet

LÖDERUP 15:07 (Uppdaterad) Gryningspyromanen är åter en fri man. Polisens bevis mot honom räcker inte för vare sig åtal eller att hålla honom kvar i häkte. Men han är fortfarande misstänkt.

Carporten måste rivas

SANDSKOGEN 16:33 Ägaren till den carport, som måste rivas, vann ingenting på att överklaga de övriga carportarna till länsstyrelsen. Länsstyrelsen har avslagit samtliga överklaganden.
15-åringen och hans advokat Jörgen Malmunger. Arkivbild: Albin Brönmark

Dom mot 15-åringen
närmar sig

VOLLSJÖ 13:24 Snart kan tingsrätten besluta om påföljden för den 15-årige pojke som i höstas förklarades skyldig till mordet på sin syster i Vollsjö.
Arkivbild: Bass Nilsson

Hamnen för bullrig

YSTAD 08:06 Flera yttranden har kommit in till miljödomstolen i Växjö angående prövotidsutredningen för buller och anslutning till land-el i Ystads hamn.
.
Upp Upp