Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

Åtalas för hot mot polis

Publicerad: 8 februari 2010, 01:15
Senast uppdaterad: 8 februari 2010, 15:49

Ystad
En 51-årig Ystadskvinna anklagas för att ha gjort våldsamt motstånd när hon greps och sedan hotat både polismän och arrestpersonal. Nu har hon åtalats vid Ystads tingsrätt.
Tidigt på morgonen den 7 december förra året larmades polisen om en brand vid Österports gatukök. En man och en kvinna fanns på platsen där några tidningar fattat eld och greps misstänkta för försök till mordbrand.

När kvinnan greps började hon att slå och sparka. Hon träffade en av polismännen med ett slag. När kvinnan först till polisstationen fortsatte hon att göra motstånd och hotade även att döda två polismän och en arrestvakt.

Kvinnan minns inte mycket av det som hänt, men tror varken att polismännen eller arrestvakten ljuger. Hon erkänner både hot mot tjänsteman och våldsamt motstånd.

Utredningen om försök till mordbrand har lagts ner. Ingen av de misstänkta hade enligt polisen något uppsåt att sätta eld på tidningarna.




Togs med pepparspray
- åtalas för vapenbrott

YSTAD 12:30 En 29-årig man har åtalats vid Ystads tingsrätt, misstänkt för vapenbrott.
Bo Sterner manar till tålamod och hoppas kunna presentera ett avtal hur gymnasiedirektör Annika Becker och gymnasieförbundet ska gå skilda vägar före månadsskiftet. Bild: Sprisse Nilsson

Sterner: "Allt är snart klart"

YSTAD 01:18 Trots att det blåser snålt om gymnasiedirektionens ordförande Bo Sterner (M) vill han inte kommentera kritiken mot sitt sätt att sköta att överläggningarna med gymnasiedirektör Annika Becker.
Sparbanken Syds vd Staffan Olander.
Arkivbild: Sprisse Nilsson

Genrep inför teknikskifte

YSTAD 19:35 Under den gångna helgen var det full aktivitet på Sparbanken syd. Då repeterades skiftet av it-system som enligt planerna ska genomföras helgen 10-11 april.
Vårtecken.
Arkivbilder.

Skicka in dina vårbilder!

LÄSARBILDER 10:48 Solen skiner och våren ligger i startgroparna. Har du sett några vårtecken än? Skicka in dina vårbilder till oss på YA!
Vänstersexan Philip Nilsson utmärkte sig återigen i Ystads IF, när laget spelade sin sista bortamatch i elitserien i Partille. Bild: Anders Wejrot

Blek insats av YIF

GÖTEBORG 09:28 Poängbehovet fanns hos Ystads IF. Men det var redan klara seriesegraren Sävehof som visade den största offerviljan och det större kunnandet.
.
Ju fler kockar desto läckrare sallader. Här är kommunens kockar och måltidsbiträden när de hugger in på salladsbuffén som de gemensamt ställt i ordning. 
Bild: Bass Nilsson

De kräver nytt salladstänk

YSTAD 09:43 En sallad kan vara så mycket mer än rivna morötter eller vitkål. På måndagen var det riktig salladsfest för kockarna på kommunens äldreboenden.
Praktikanten Robin Stenkilsson lyssnar till de nya ambassadörerna Gun Mårtensson, Nina Stålhammar, Gunnel Nilsson och Karin Lange. Bild: Ola Claesson

Viktigt med kvinnliga förebilder

YSTAD 01:19 – Vi är företagare i första hand och kvinnor i andra, säger Ingrid Berner som varit regeringens ambassadör för kvinnors företagande i två år nu.

Färs & Frosta gör mångmiljonvinst

YSTAD 00:31 Finanskrisen till trots – Färs & Frosta sparbank gör mångmiljonvinst. Rörelseresultatet före skatter och finansiella dispositioner uppgår för 2009 till 211 miljoner kronor.
Josefin Lindahl och Terese Larsson sitter på Hartmans uteservering. och försöker komma ikapp Molly Flanigans bränna. Hon har upplevt solen i både Hawaii, Malaysia och Thailand de senaste veckorna. Hon konstaterar att Ystadsolen värmer bäst.

Ystad från den soliga sidan

YSTAD 10:40 Äntligen lite normalt marsväder med sol och knallblå himmel. YA tog tillfället i akt och frågade Ystadsborna vad de gör när de första solstrålarna äntligen börjar bete sig som att det är vår.
’Norge är så pass nära så man kan fortfarand åka hem och hälsa på’. 19-åriga Malin Andersson är inte främmande för en framtid i Norge. Bild: Mark Hanlon

Unga Ystadsbor
söker jobb i Norge

YSTAD 00:30 I tre chartrade bussar åker ett 70-tal skåningar till Oslo på jobbsökarmässa. 14 av dem kommer från det sydligaste arbetsmarknadsområdet.
.
Upp Upp