Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

Kvinnan hittades efter mordförsöket ute på Näsby fält. Bild: Bosse Nilsson

Kräver skadestånd – oklart
om kvinnan blir återställd

Publicerad: 9 februari 2010, 01:15
Senast uppdaterad: 9 februari 2010, 20:59

Mordförsöket på Näsby fält
Den åtalade 21-åringen krävs på nära en halv miljon kronor i skadestånd för skador och kränkning. Den 19-åriga kvinnan vårdas för svåra hjärnskador och det är oklart om hon någonsin blir helt återställd.

På torsdag hålls rättegången i säkerhetssalen vid Malmö tingsrätt mot den 21-årige mannen, som åtalas för det brutala mordförsöket på sin före detta flickvän på Näsby fält den 6 november i fjol och för att ha våldtagit henne i kyrkoruinen i Vä 28 oktober.

Inför rättegången har 19-åringen och hennes föräldrar krävt den åtalade på skadestånd på nära en halv miljon kronor.

Skadeståndet gäller framförallt för allvarlig kränkning och mycket allvarliga personskador i samband med de båda brottstillfällena.

Som grund för skadeståndet åberopar flickans advokat uppgifter från hennes läkare, som säger att 19-åringen har utsatts för mycket svår och tortyrliknande misshandel.

"Härigenom har hon drabbats av hjärnskador som har lett till mycket svåra fysiska, psykiska, intellektuella och kognitiva besvär. Man kan inte räkna med att XX kommer att bli helt återställd och det är inte troligt att hon i framtiden kommer att kunna få ett vanligt liv med ett vanligt arbete. Det är osäkert om hon kommer att kunna gå igen av egen kraft", skriver advokaten efter samtal med läkaren.

Konstanta smärtor
Enligt läkaren har också kvinnans rehabilitering avstannat och i vissa avseenden till och med gått tillbaka och hon ska ha konstanta fysiska och psykiska smärtor till följd av traumat som 21-åringen har utsatt henne för.

En femtedel av det totala skadeståndet gäller allvarlig kränkning av flickans föräldrar. Advokaten menar att med anledning av att 19-åringen har svävat mellan liv och död under lång tid och är så allvarligt skadad att det inte går att ha vanlig mänsklig kontakt med henne, är föräldrarnas reaktioner att jämföra med den som kan förväntas inträffa vid ett dödsfall.

Åtalspunkterna mot den 21-årige mannen som tingsrätten på torsdag ska ta ställning till gäller mordförsök, människorov, våldtäkt, misshandel och olaga hot. Mannen har erkänt att han har utsatt henne för våld den 6 november, dagen då kvinnan påträffades på Näsby fält, men förnekar allt annat.

Erkännandet gäller att han under bilfärden eller på Näsby fält ska ha utsatt henne för flera slag eller sparkar mot huvudet, armar och ben, men han hävdar att det aldrig har funnits uppsåt att döda henne. Däremot förnekar 21-åringen till att ha skurit henne med kniv eller annat vasst föremål i ögonen, underlivet och i ansiktet samt till att ha tagit strupgrepp på henne, den skada som har gett kvinnan livshotande hjärnskador.

Digert bevismaterial
Det var när den 19-åriga kvinnan inte dök upp på en körlektion på förmiddagen den 6 november, som pappan larmade polisen om att hon var försvunnen. Kort därpå greps 21-åringen efter att ha stoppats i en bil på Prästallén och där och då berättade han för polisen var kvinnan fanns. 21-åringen var på förmiddagen redan eftersökt av polisen för att höras angående våldtäkten i kyrkoruinen i Vä 28 oktober.

Åklagarens teori är att 21-åringen tvingat in kvinnan vid trafikskolan på Södra Kaserngatan för att röva bort henne och kört henne till Näsby fält för att misshandla henne med uppsåt att döda. Som bevisning har han ett digert material med uppgifter från 19-åringen om händelsen i Vä, förhör med 21-åringen, dagboksanteckningar, telefontrafik, fotografier, journalanteckningar, undersökningsprotokoll, brottsplatsundersökning samt ett flertal vittnesförhör med läkare, kurator, poliser, föräldrar, trafiklärare och andra vittnen.

Mannens försvarsadvokat åberopar i sitt försvar förhör med två vänner till den åtalade mannen och en vän till kvinnan om iakttagelser om den åtalade mannens och kvinnans relation samt dokumentation som styrker att det har förekommit frekvent kontakt via telefon och sms mellan den åtalade mannen och kvinnan.




Bärtilsson är skeptisk till sin natur, skulle han våga sig in i en hästtransport som han förmodligen aldrig åkt i. Bild: Peter Åklundh

Bärtilsson har fått
ett nytt hem i Önnestad

HÄGGHULT/ÖNNESTAD 00:01 Något vilsen och bångstyrig fick Bärtilsson åka hästsläp från stenbrottet i Hägghult till Önnestad på tisdagen. Till ett nytt och säkrare hem, till getterna Amelia och Pippi.
I morgon avgörs det om Torben Winthers Ystads IF slutar på fjärde eller femte plats i elitserien i handboll. Arkivbild: Albin Brönmark

Viktiga poäng i potten

YSTAD 01:01 I kväll avgörs det. Ska Ystads IF få med sig en eller två poäng till SM-slutspelet i handboll? Och vilka lag får man möta i gruppen? Svaren kan bli avgörande för laget i jakten på en SM-final.
Gåsaboden i Skivarp utsattes för rån i lördags. Bilder: Sprisse Nilsson

En person anhållen
för butiksrånet

SKIVARP 00:04 En person har anhållits misstänkt för delaktighet i rånet mot spelbutiken i Skivarp i lördags. Polisen har även fått in en rånarluva som påträffats i närheten av affären.
Bild: Johanna Wallin

Läs hela chatten
med Birgitta Piper

CHATT 00:00 Ekonomijournalisten Birgitta Piper, som skrivit boken "Pengarna och livet" chattade med Kristianstadsbladets läsare. Här kan du läsa hela chatten.

29-årig man rånades
på bil och plånbok

SJÖBO 00:08 Mannen mötte upp en bekant vid Ica på Östergatan. Då rånades han på sin bil och plånbok.
.
Arkivbild: Mark Hanlon

Konsultens rapport
stoppade inte flytten

SJÖBO 00:10 Löntagarkonsultens rapport hjälpte inte. Steg för steg flyttas nu Biomets produktion från Sjöbo till Frankrike, för att vara helt genomförd den sista november. I morgon sägs de cirka 70 anställda upp.

"Godset kommer inte
att ha några intäkter alls"

KRISTIANSTAD 00:01 Trolle Ljungby Fideikommiss kommer inte att ta ut några pengar för driften av friskolan i Trolle Ljungby.
Jobbresa väntar.
Baykal Mustafa, Mohammad Hussein och Emanuel Mengstu åker nu till Norge för att söka jobb.
Bilder: Johanna Wallin.

Tar bussen till jobb i Norge

KRISTIANSTAD 00:03 Nu väntar bussen till jobb i Norge. Unga lämnar arbetslösheten i Kristianstad och åker till Oslo för att söka lediga tjänster.
Bild: Scanpix

Sommarens hetaste resmål

STOCKHOLM 00:02 Den iskalla vintern har inneburit att många fler nu valt att boka sina sommarresor, jämfört med bokningsläget för ett år sedan.
Den övergivna ormen misstänks ha frusit ihjäl. Bild: Sjöbo kommun

Ihjälfrusen boaorm hittades

SJÖBO 00:07 I fredags upptäckte teknik- och fastighetsavdelningen en död boaorm vid reningsverket i Sjöbo.
.
Upp Upp