Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

M-oenighet splittrar alliansen

Publicerad: 9 februari 2010, 01:15
Senast uppdaterad: 9 februari 2010, 10:54

Kristianstad
Förslaget om att minska antalet ledamöter i kommunfullmäktige i Kristianstad från 71 till 61 kommer att avslås. Moderaterna lyckas inte komma överens i frågan internt.

Mandaten
Majoriteten, det vill säga Moderaterna, Folkpartiet, Centern, Åhuspartiet och Kristianstadsbygdens framtid, har 36 av 71 mandat i kommunfullmäktige.

De övriga 35 fördelas mellan Socialdemokraterna (25), Miljöpartiet (3), Kristdemokraterna (3), Sverigedemokraterna (3) och Vänsterpartiet (1).
– Det är ett bakslag helt klart, säger kommunstyrelsen ordförande Bengt Gustafson (M). Det är en gammal moderat hjärtefråga att så många frågor som möjligt ska avgöras vid köksbordet, inte av politiker. Därför är det bekymmersamt att vi inte kan genomföra förändringen.

Det var Bengt Gustafson själv som i förra veckan föreslog att det ekonomiska stödet till småpartierna ska hållas oförändrat vid en minskning av antalet ledamöter. Detta för att de inte skulle drabbas för hårt ekonomiskt.

Han föreslog också att antalet ledamöter i styrelser och nämnder skulle hållas oförändrat.

Det förslaget innebar att den förväntade besparingen på 430 000 kronor skulle bli betydligt mindre, cirka 100 000 kronor.

Men efter de ledande politiska partiernas gruppledarmöte i går eftermiddag meddelades att det medborgarförslag om att sänka antalet ledamöter föreslås avslås på kommunfullmäktige i kväll. Det trots att partierna säger sig "i grunden övertygade om att 61 ledamöter i kommunfullmäktige är fullt tillräckligt".

Bistande M-stöd
Motiveringen är dels att ett nödvändigt blocköverskridande samarbete för Kristianstads framtid annars riskeras, dels att en majoritet för minskningen troligtvis skulle bli så liten att dess legitimitet skulle ifrågasättas.

Men det är inte hela sanningen. Eftersom Moderaterna inte är överens internt är det inte säkert att förslaget överhuvudtaget hade fått stöd av en majoritet av fullmäktiges ledamöter.

Det framgår tydligt av Nils-Arne Bidsells (M) reaktion när han får höra att förslaget droppas.

– Det tycker jag var ett ovanligt klokt beslut, säger han.

Varför?

– Jag tycker att det är synnerligen tvivelaktigt att driva igenom detta om man inte sparar tillräckligt mycket pengar på det. Dessutom var Heléne Fritzon (socialdemokratiskt oppositionsråd) tydlig i förra veckan, då hon sa att om majoriteten drev igenom detta så var det slut med dialogen fram till valet.

Även partikamraten Ulf Persson är emot en minskning.

– Det var jag innan förslaget lades. Det är helt fel att dra ned tio ledamöter när man sparar 95 000 kronor per år, säger han. Dessutom är det sagt att vi ska ha breda uppgörelser när stora förändringar genomförs. Här är man på kollisionskurs med Socialdemokraterna.

Visste inte
Ingrid Karlsson påpekar att Centerpartiet inte har drivit frågan om en minskning i fullmäktige. Viktigast för partiet har varit att behålla antalet ledamöter i styrelser och nämnder oförändrat.

– När det blev så ställde vi upp på minskningen från 71-61. Vad jag inte hade någon aning om var att det inte var förankrat i Moderaterna, säger hon.




Bärtilsson är skeptisk till sin natur, skulle han våga sig in i en hästtransport som han förmodligen aldrig åkt i. Bild: Peter Åklundh

Bärtilsson har fått
ett nytt hem i Önnestad

HÄGGHULT/ÖNNESTAD 00:01 Något vilsen och bångstyrig fick Bärtilsson åka hästsläp från stenbrottet i Hägghult till Önnestad på tisdagen. Till ett nytt och säkrare hem, till getterna Amelia och Pippi.
I morgon avgörs det om Torben Winthers Ystads IF slutar på fjärde eller femte plats i elitserien i handboll. Arkivbild: Albin Brönmark

Viktiga poäng i potten

YSTAD 01:01 I kväll avgörs det. Ska Ystads IF få med sig en eller två poäng till SM-slutspelet i handboll? Och vilka lag får man möta i gruppen? Svaren kan bli avgörande för laget i jakten på en SM-final.
Gåsaboden i Skivarp utsattes för rån i lördags. Bilder: Sprisse Nilsson

En person anhållen
för butiksrånet

SKIVARP 00:04 En person har anhållits misstänkt för delaktighet i rånet mot spelbutiken i Skivarp i lördags. Polisen har även fått in en rånarluva som påträffats i närheten av affären.
Bild: Johanna Wallin

Läs hela chatten
med Birgitta Piper

CHATT 00:00 Ekonomijournalisten Birgitta Piper, som skrivit boken "Pengarna och livet" chattade med Kristianstadsbladets läsare. Här kan du läsa hela chatten.

29-årig man rånades
på bil och plånbok

SJÖBO 00:08 Mannen mötte upp en bekant vid Ica på Östergatan. Då rånades han på sin bil och plånbok.
.
Arkivbild: Mark Hanlon

Konsultens rapport
stoppade inte flytten

SJÖBO 00:10 Löntagarkonsultens rapport hjälpte inte. Steg för steg flyttas nu Biomets produktion från Sjöbo till Frankrike, för att vara helt genomförd den sista november. I morgon sägs de cirka 70 anställda upp.

"Godset kommer inte
att ha några intäkter alls"

KRISTIANSTAD 00:01 Trolle Ljungby Fideikommiss kommer inte att ta ut några pengar för driften av friskolan i Trolle Ljungby.
Jobbresa väntar.
Baykal Mustafa, Mohammad Hussein och Emanuel Mengstu åker nu till Norge för att söka jobb.
Bilder: Johanna Wallin.

Tar bussen till jobb i Norge

KRISTIANSTAD 00:03 Nu väntar bussen till jobb i Norge. Unga lämnar arbetslösheten i Kristianstad och åker till Oslo för att söka lediga tjänster.
Bild: Scanpix

Sommarens hetaste resmål

STOCKHOLM 00:02 Den iskalla vintern har inneburit att många fler nu valt att boka sina sommarresor, jämfört med bokningsläget för ett år sedan.
Den övergivna ormen misstänks ha frusit ihjäl. Bild: Sjöbo kommun

Ihjälfrusen boaorm hittades

SJÖBO 00:07 I fredags upptäckte teknik- och fastighetsavdelningen en död boaorm vid reningsverket i Sjöbo.
.
Upp Upp