Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

Vid krismötet mellan ägarkommunerna och gymnasieförbundets direktion den 19 januari gavs mycket tydligt direktiv om förändringar i skolans ledning, hävdar Ystads kommunalråd Kristina Jönsson. Arkivbild Albin Brönmark

Kristina Jönsson: Vi
ska ändra i ledningen

Publicerad: 9 februari 2010, 01:15
Senast uppdaterad: 9 februari 2010, 10:20

Debatt
Gymnasieskolan är en viktig arbetsplats för många lärare. Skolan är också många gånger avgörande för våra ungdomars framtida yrkesval och försörjning. Här läggs också grunden till ungdomarnas demokratiska värderingar.

Det är av yttersta vikt att lärarna och eleverna kan utvecklas tillsammans i ett tillåtande och öppet arbetsklimat. Det är inte acceptabelt att stänga ute journalister som önskar besöka skolan. Det är inte heller acceptabelt att många lärare känner sig så hotade att de inte vågar uppträda öppet med sina synpunkter på ledningens ledarskap och kompetens. Detta är inte godtagbart.
Ystads Allehanda har i en serie artiklar pekat på allvarliga brister i arbetsmiljön på gymnasieskolan. Artiklarna speglar dessvärre ett arbetsklimat som är långt ifrån tillåtande och där lärare som är kritiska mot ledningen utsätts för varningar grundade på petitesser. Kanske sakligt grundade om man drar frågan till sin yttersta spets, men i ett mänskligt perspektiv långt ifrån godtagbart agerande. Jag blir därför både förtvivlad och ledsen över den brist på ödmjukhet och självkritik som inblandade parter visat under de här veckorna.

Förutsättningarna för att bedriva gymnasieskolor genomgår nu stora förändringar; elevkullarna minskar och i Skåne är det numera fritt att söka vilken skola man vill. Våra kommuner i sydöstra Skåne är inget undantag och ägarna har därför anpassat resurserna till den lägre nivån på elever. När antalet elever blir färre minskar också behovet av antalet lärare och skolans ledning förväntas vidta åtgärder. Vad jag förstår har det i direktionen resonerats kring ett behov av att minska med 7-14 lärare. Att då utan en ytterligare dialog med direktionen varsla 25 lärare är att på ett utmanande sätt åsidosätta grunderna för ett samspel mellan tjänstemän och politiker. Så omfattande förändringar får inte ske utan en ordentlig dialog och klartecken från direktionen. Hanterandet av detta ärende förstärker ytterligare mitt intryck av skolans ledning. Detta är inte godtagbart.

Skolan ligger på många sätt i framkant av den pedagogiska utvecklingen med goda resultat och ett gott renommé i gymnasievärlden. Alla lärare har dock inte accepterat denna utveckling och har därför varit kritiska eller rädda för förändringarna. När de vågat påtala detta har det inte mottagits väl av skolans ledning utan lärarna har därefter upplevt sig förföljda. Detta är givetvis inte godtagbart i en demokratiskt styrd organisation, som dessutom skall vara bärare av demokratins grunder. Även lärarna måste emellertid inrätta sig i den färdriktning som politikerna pekat ut. Men på vägen fram måste man kunna diskutera verksamhetens former utan att den enskilda människan skall behöva känna sig rädd eller hotad. Liksom i alla andra organisationer finns det dock en bortre tidpunkt när diskussionerna är slut och kraften skall läggas på att ge den bästa möjliga undervisningen. Då finns det inte utrymme för någon enskild läraren att arbeta utifrån andra förutsättningar. Detta kommer även att gälla med en ny ledning för skolan.

Den rådande situationen har på ett allvarligt sätt skadat skolans anseende. De tre ägarkommunerna till Sydskånska Gymnasieförbundet har därför krävt att direktionen gör förändringar i skolans ledning. Denna förändring skall ske enligt de regler och lagar som gäller för arbetsmarknaden och inte präglas av den okänslighet som har präglat gymnasieskolans egen ledning genom åren.

Direktionen måste därför ta sitt ansvar för ledningen av Sydskånska gymnasieskolan, som de är tillsatta att sköta. I detta finns inte utrymme för att underlåta att vidta de åtgärder som ägarna har angett. Om det finns enskilda ledamöter i direktionen som inte anser sig behöva följa ägarnas direktiv bör denne eller dessa omedelbart dra konsekvenserna av detta och avgå.

Kristina Jönsson, kommunstyrelsens ordförande (M), Ystad

Bärtilsson är skeptisk till sin natur, skulle han våga sig in i en hästtransport som han förmodligen aldrig åkt i. Bild: Peter Åklundh

Bärtilsson har fått
ett nytt hem i Önnestad

HÄGGHULT/ÖNNESTAD 23:34 Något vilsen och bångstyrig fick Bärtilsson åka hästsläp från stenbrottet i Hägghult till Önnestad på tisdagen. Till ett nytt och säkrare hem, till getterna Amelia och Pippi.
Arkivbild: Mark Hanlon

Konsultens rapport
stoppade inte flytten

SJÖBO 21:08 Löntagarkonsultens rapport hjälpte inte. Steg för steg flyttas nu Biomets produktion från Sjöbo till Frankrike, för att vara helt genomförd den sista november. I morgon sägs de cirka 70 anställda upp.

29-åring rånades på
bil och plånbok

SJÖBO 23:36 Mannen mötte upp en bekant vid Ica på Östergatan. Då rånades han på sin bil och plånbok.

Ännu en Kristianstadsbo
åtalad för grovt skattebrott

KRISTIANSTAD 18:13 Under tisdagen åtalades ytterligare en konsult i teknikbranschen för grovt skattebrott.
I morgon avgörs det om Torben Winthers Ystads IF slutar på fjärde eller femte plats i elitserien i handboll. Arkivbild: Albin Brönmark

Viktiga poäng i potten

YSTAD 21:53 I morgon avgörs det. Ska Ystads IF få med sig en eller två poäng till SM-slutspelet i handboll? Och vilka lag får man möta i gruppen? Svaren kan bli avgörande för laget i jakten på en SM-final.
Bild: Peter Åklundh

På besök i fåglarnas värld

KRISTIANSTAD 21:45 Ledsna pingviner och som på bilden, attackerande skarvar.
Gåsaboden i Skivarp utsattes för rån i lördags. Bilder: Sprisse Nilsson

En person anhållen
för butiksrånet

SKIVARP 18:27 En person har anhållits misstänkt för delaktighet i rånet mot spelbutiken i Skivarp i lördags. Polisen har även fått in en rånarluva som påträffats i närheten av affären.

"Godset kommer inte
att ha några intäkter alls"

KRISTIANSTAD 17:58 Trolle Ljungby Fideikommiss kommer inte att ta ut några pengar för driften av friskolan i Trolle Ljungby.

Berusad man
krossade tågfönster

YSTAD 23:33 (Uppdaterad) Den berusade mannen åkte tåg mot Malmö när han plötsligt krossade ett fönster med en hammare.
Jobbresa väntar.
Baykal Mustafa, Mohammad Hussein och Emanuel Mengstu åker nu till Norge för att söka jobb.
Bilder: Johanna Wallin.

Tar bussen till jobb i Norge

KRISTIANSTAD 17:59 Nu väntar bussen till jobb i Norge. Unga lämnar arbetslösheten i Kristianstad och åker till Oslo för att söka lediga tjänster.
UppUpp