Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

Bilden till vänster: läsarbild Bilden till höger: Albin Brönmark

Misstänkt mordbrand när
ladugård brann ner

Publicerad: 10 februari 2010, 00:00
Senast uppdaterad: 17 februari 2010, 09:44

Kumlatofta
En lada fylld med höbalar i Kumlatofta brann ner fullständigt natten till tisdagen. Räddningstjänsten fick jobba med att täcka branden med snö – för att hindra elden från sprida gnistor till de halmtäckta husen intill. Branden misstänks vara anlagd.

BILDGALLERI



Det var vid halvfyratiden på natten mot tisdagen som flera grannar vaknade av smällande från det brinnande takets eternitplattor.

Då stod träladan redan i ljusan låga, och en stund senare rasade huset ihop, berättar Ywonne Peterson som bor i en av de gamla korsvirkesgårdarna intill.

- Det var så hemskt att se det brinna så nära sitt eget hus, hade vinden legat på fel håll eller det hade hänt en torr sommar hade det ju kunnat gå hur som helst, säger Ywonne Peterson som också var rädd att hennes katt blivit kvar i ladan.

Den nerbrunna ladan var byggd 1946 på platsen för en gammal smedja och tillhör en av de kringbyggda gårdarna. Ladan låg skild från gården och boningshuset, där en äldre släkting till ägaren bor.

Själva gården och boningshuset fick inga skador – men värmen från branden på andra sidan vägen var så intensiv att snön på halmtaket smält.

Räddningstjänsten från Sjöbo och Bjärsjölagård arbetade under natten och morgonen för att begränsa branden som var mycket kraftig – ladan användes för förvaring av hårt packade höbalar.

Under förmiddagen tog brandkåren hjälp av en lastare som tippade snö på elden för att dämpa lågorna.

- Sen ska vi tömma tankbilen på elden som avslutning. Vi vill ha ner elden så att det inte blir gnistregn som blåser mot husen, vinden ska vända till nordostlig senare under dagen, sa Håkan Lindqvist från Bjärsjölagårds brandkår.

Resterna av ladan kommer förmodligen att fortsätta att pyra under dagen, enligt Håkan Lindqvist.

- Men vi räknar med att lämna över det till ägaren som själv kan lägga på mer snö med sin lastare när det behövs.

Det fanns ingen el indragen i ladan och polisen misstänker att branden är anlagd.

- Ja, vi har inte hittat någon naturlig förklaring till varför det började brinna, säger Tenie Eriksson.

Under tisdagen gjordes en teknisk undersökning av brandresterna. Resultaten är ännu inte kända.

Frida Eriksson och Ulrika Wangel


15-åringen och hans advokat Jörgen Malmunger. Arkivbild: Albin Brönmark

Dom mot 15-åringen
närmar sig

VOLLSJÖ 13:24 Snart kan tingsrätten besluta om påföljden för den 15-årige pojke som i höstas förklarades skyldig till mordet på sin syster i Vollsjö.
Gustaf Wallin lämnar på måndag sin post som ordförande i Sjöbos konstförening. På väggen hemma i hans villa hänger en målning av Jean Louis Maurin som har varit en av många utställare på konsthallen.Bild: Sprisse Nilsson

Wallin lägger av efter 25 år

SJÖBO 09:42 Efter 25 år som engagerad ordförande i Sjöbos konstförening är det nu dags för Gustaf Wallin att lämna över ordförandeklubban.

Rondell i drabbad korsning utreds

SJÖBO 09:50 Att bygga en rondell i den olycksdrabbade korsningen mellan väg 13 och Esplanaden i Sjöbo beräknas kosta 2,3 miljoner kronor, och det finns olika alternativ till utformningen.

Ingen prövning för Heaven or sHell

RY 17:42 Nätverket Heaven or sHell åker på ett bakslag i kampen mot naturgasprovborrningar. Miljööverdomstolen tänker inte ta upp föreningens överklagande av ett miljödomstolsbeslut till prövning.
Gunilla Kruse. Bild: YA

Kyrkoherdetjänsten i Sjöbo annonseras ut igen

SJÖBO 15:32 Redan i fjor sökte Sjöbo församling efter en ersättare för nuvarande kyrkoherden Gunilla Kruse som tänker gå i pension.
.

Anmäld djurägare JO-anmäler inspektör

SJÖBO 01:15 I mars 2008 omhändertogs 88 nötkreatur akut hos en lantbrukare utanför Sjöbo. Nu JO-anmäler lantbrukaren en veterinär och en djurskyddsinspektör för deras agerande vid omhändertagandet.
Julia Nilsson och Kevin Olsson vann sin klass i buggtävlingen i Sävsjö den 28 februari.

Fortsatt framgång för unga buggare

VOLLSJÖ 10:08 Vollsjö sportdansklubb har buggat sig till framgång efter framgång. Den 20 mars kan det bli mer.

Fler besökare men färre lån på bibliotek

SJÖBO 10:43 På Sjöbo bibliotek har utlåningen ökat de senaste två åren, medan det har lånats ut färre böcker i Vollsjö.
Rolf Persson som är lärare på Nils Holgerssongymnasiet blir huvudansvarig för vuxenutbildningen till yrkesförare. Nästa vecka byts bostadspaviljongen ut mot en med undervisningslokaler. 
Bild: Sprisse Nilsson

Vuxenutbildning för yrkesförare till Sjöbo

SJÖBO 20:15 Det närmsta halvåret höjs medelåldern på Nils Holgerssongymnasiet i Sjöbo. 25 komvuxelever från Ystad och Simrishamn ska gå yrkesförarutbildning i Sjöbo.

Lundaföretag vill bygga
marklägenheter i Blentarp

BLENTARP 14:32 Blentarp kan få fler hyreslägenheter. Ett Lundaföretag har anmält intresse för att bygga marklägenheter i anslutning till det nya villaområdet på fastigheten Blentarp 67:2.
.
Upp Upp