Behöver du hjälp med.. - barnvaktning? - att måla om köket? - flytt eller städ? - datorn?

Hjälpen är nära!
Textstorlek
Facebook
Pusha 

"Även rika vinner på jämlikhet"

Publicerad: 9 februari 2010, 11:44
Även de rika har allt att vinna på ett ekonomiskt jämlikt samhälle. De blir friskare och lever längre, enligt den brittiske hälsoforskaren Richard Wilkinson.

Nu finns hans uppmärksammade bok "Jämställdhetsanden" på svenska.

- Statistik är som ett socialt mikroskop, den visar saker som inte går att se med blotta ögat, säger Richard Wilkinson, forskare och författare till en av de mest omdebatterade fackböckerna som kom ut i Storbritannien i fjol.

I "Jämlikhetsanden" ("The spirit level") presenterar han och hans forskarkollega Kate Pickett upptäckterna från sitt siffermikroskop. Tillsammans har de sammanställt statistik från 21 rika länder, däribland Sverige, samt USA:s delstater. Deras databaskörningar, möjliga tack vare nya jämförbara siffror, visar hur graden av ekonomisk jämställdhet i ett land, eller i en delstat, är avgörande för såväl människors hälsa som studieförmåga och välmående.

Fördelningen avgörande
Tillväxten har kommit till vägs ände, menar de. I stället är fördelningen avgörande - för alla. Ju större lönespridning desto mer våld, fetma och psykiska problem.

- Om och om igen säger folk, "jag visste det här", det har funnits en intuitiv känsla i hundratals år av att den ekonomiska ojämlikheten delar upp oss, och det är också vad alla fakta nu visar. Det är bara ännu mer sant än vad jag någonsin kunde föreställa mig.

Men vad har de rika att vinna på att äga mindre?

- Oavsett vilken utbildning och inkomst de har skulle de troligen leva lite längre, deras barn skulle lyckas lite bättre i skolan, och det skulle vara mindre sannolikt att de började ta droger. Gated communities (inhägnade områden för rika) är ett tecken på att människor känner sig hotade. I Storbritannien ökar de starkt, de bygger på idén om en farlig värld som de rika måste försvara sig mot.

Har finanskrisen ökat intresset för er bok?

- På sätt och vis. Före krisen trodde man att alla finansmän förtjänade alla dessa bonusar. I själva verket ledde de hela systemet till kollaps.

Sverige är ett exempel på ett jämlikt land i er bok, men även här ökar de de ekonomiska klyftorna sedan flera år. Vad har du att säga till svenskarna?

- Jag vet inte hur lång tid det tar innan ni märker det. Det finns två steg, det första är när ungdomarna inte får jobb, det blir mer våld och mer problem. Det andra är att de vuxnas statustävling förs över på barnen, inte helt medvetet utan oftast genom konflikter hemma eller genom att man helt enkelt inte har tid för sina barn. Människor anpassar sig till den sociala omgivningen, om barn växer upp som antisociala varelser, eller om de blir empatiska, beror på hur de vuxna lever.

TTS


Alex Schulman skriver långfilm

STOCKHOLM 10:33 Han är redan firad romanförfattare. Nu tar Alex Schulman ett steg till och skriver manus till en långfilm.

Portman och Kutcher i ny komedi

STOCKHOLM 09:50 Natalie Portman och Ashton Kutcher ska spela huvudrollerna i en kommande romantisk komedi.

SPV:s räkning - 37 miljoner kronor

STOCKHOLM 09:41 37 miljoner kronor - det blir notan för den svenska scenkonsten.

Rekorddonation till Konstakademien

STOCKHOLM 08:21 Stockholms Auktionsverk sålde på tisdagen författaren och museimannen Ragnar von Holtens privata konstsamling på en exklusiv kvällsauktion.

Jack White jobbar med Jay-Z

STOCKHOLM 11:47 Jack White från rockbandet White Stripes har spelat in en låt med rapparen Jay-Z.
.

Göteborgs filmfestival polisanmäld

STOCKHOLM 11:46 Styrelsen för Göteborgs filmfestival har polisanmälts för brott mot upphovsrättslagen.

Metallica utmanar Pink Floyd

STOCKHOLM 10:41 Rockbandet Metallica planerar en världsturné 2011. Bandets manager Peter Mensch hävdar att den kommer att konkurrera med Pink Floyds turné "The Wall" från 1980-1981.

Leibovitz öppnar Fotografiska

STOCKHOLM 10:30 Stjärnfotografen Annie Leibovitz öppnar Fotografiska när det nya museet invigs på Stadsgården i Stockholm den 21 maj.

Ny dramaserie om Thailand i SVT

STOCKHOLM 16:38 SVT har långt gångna planer på att spela in en ny dramaserie i Thailand.

Författare känner sig censurerade

STOCKHOLM 10:46 Svenska barnboksförfattare känner sig censurerade.
.
Upp Upp