Kultur

Övriga utställningar i östra Skåne

Konst ,
Utställning på Borrby hotel.
Utställning på Borrby hotel.

Påsken är verkligen en konstmagnet, en intensiv helg med flera rundor bara i östra Skåne. Men det stannar inte med dessa, det finns också mängder av enskilda konstnärer och föreningar som öppnar sina dörrar och visar utställningar. Här är kalendariet till dem från sydost till nordost. Öppettiderna skiftar, men för nästan alla är det dagtid under påskhelgen som gäller.

På YA:s digitala konstkarta är alla de övriga utställarna utmärkta med en grå markör. Se hela listan under kartan, eller klicka dig fram nedan.

SIMRISHAMN

278. Eva Jungkvist

(M, Mixed-media)

Tema: Rosa

Österlens Ramverkstad, Simrishamnsvägen 186, Simrishamn

279. Ann-Margrete Clarén

(M)

Ateljé Mitt i Stadens Hjärta, Lübeckergränd/Bergengrenska Gården, Simrishamn

280. Tom Olsson

(M, Grafik)

Simrislundsateljén, Gamla vägen 38, Simrishamn

281. Elevutställning

(M, flera uttryck)

Österlenskolan för konst och design, Simrishamn

282. Maj Ström, Rosie Söderlund

(M, Blommor, Textil)

Galleri Tillfället, Lilla Rådmansgatan 3 (bakom kyrkan), Simrishamn

283. Julia Selin, Sofie Josefsson

(M)

Galleri Thomas Wallner, Simris

BORRBY

284. Lina Larsson, Madeleine Roslin, Sandra Brotschi

(M, Meditation, Musik)

Hotel Borrby, Gamlegård 1, Borrby

285. Amalia Åslund Rolder

(M)

Galleri CH, Borrby 1427, Borrby

SKILLINGE

286. Kjell Johansson

(M)

Ateljé Briggen, Dammgatan 6, Skillinge

287. Jette Nordström

(M)

Skillinge Teater, Skillinge

GISLÖV

288. Zazz Anders Andersson och Hanne Helbrink

(M)

Galleri Frideborg, Stjärnevägen, Gislöv

KIVIK

289. Katarina Engsrö

(M)

Kiviks kapell, Tittutvägen 51, Kivik

290. Malin Dagsberg

(M, Design, Återbruk)

Kiviks Stora väg 42, Kivik

291. Iris van Hees

(Textil, M)

Iris Ateljé, Marias Strädde 7, Kivik

Se även Kiviksrundan (nr 165-182)

SÖDRA MELLBY

292. Joakim Nordstrand

(Foto)

Gamla skolan, Södra Mellby

293. Ylva Molitor-Gärdsell

(M, akvarell, gouache)

Ateljé Ekberga Österlen, Axel Nils Strädde 2, Södra Mellby

BÄSTEKLILLE

294. Elisabet Malmström

(M, grafik, teckning)

Atelj Elisabet M, Bästekille backar

295. Samlingsutställning

(M, Foto med mera)

Fabriken, Bästekille

GYLLEBO

296. Senaste nytt om löneslaveriet - samlingsutställning

(Flera former)

Gylleboverket, Gyllebo

297. Pia Almquist Laurin och Pelle Persson

(M, Silver, Keramik)

Ateljé Virrelösa, Virrestad

JÄRRESTAD

298. Albin Biblom, August Eriksson, Cecilia Edefalk, Erhan Can Akbulut, Gabriella Dahlman, Hanna Ljungh, Karin Alfredsson, Lotta Törnroth, Maja Kristin Nylander, Martina Hoogland Iwanow, Palle Vedel, Sanny Laurin och Tova Mozard

(Foto, skulptur och videokonst)

Galleri Rikstolvan, Rikstolvan 34, Järrestad

GLADSAX

299. ELK- Evalena Karlsson, Charlotte Adde

(M, Keramik, Brons)

Lönebostället i Gladsax

GÄRSNÄS

300. Märta Hennig, Karolina Holmgren

(M, Keramik, Skulptur)

Vita Huset, Järnvägsgatan 29, Gärsnäs

301. Leif Eugen & Carl-Johan Blomquist

(M, objekt, grafik)

Galleri Blå, Malmövägen 99, Gärsnäs

TOMMARP

303. Cecilia Fältman

(M)

Galleri Tumathorp 68, Stenhällevägen 68, Ö.Tommarp

ST OLOF

304. Samlingsutställning: "Österlenmålare vi minns"

(M)

Hvitebro Galleri, Vitebro 133, mellan S:t Olof och Vitaby

TOMELILLA

305. Konst i Parken – samlingsutställning med Georg Jeppsson, Mats Müller, Carina Pihlquist, Dietmar Smith, Carina Stjernfeldt, Celia Thorning Nilson och A.Bi Tisell

(M, Smycken, Stenkonst, Konsthantverk)

Folkets park, Tomelilla

SKÅNE TRANÅS

306. Håkan Bremberg, Lisbeth Bremberg

(M)

Tranåsgården, Skåne Tranås

Tranåsgården

LUNNARP

307. Jennifer Saxell

(M, Blandteknik)

Ateljé J. Saxell Kverrestadsvägen 8, Lunnarp

BOLLERUP

308. Marie-Louise Lindström, Stellan Karlsson

(M, Foto)

Galleri1, Bollerup

BRÖSARP

309. John Stockwell och Sten Oscar Rundgren

(M)

Brösarps Konsthall

SJÖBO

310. Hans Björn

(M)

Sjöbo konsthall

YSTAD med omnejd

311. Linnea Frank

(Foto)

Förlagshuset Siljans Måsar, utanför Stora Herrestad. Krogaled 22, Ystad

312. Ardy Strüwer

(M)

Hotel Continental du Süd. Ystad

313. Agnetas Gynning, Carolina Gynning

(M, Skulptur, Smycken)

Ystad Saltsjöbad

314. LerANs keramik

(Keramik, M)

LerANs keramikverkstad, Bornholmsgatan 11, Ystad

315. Frank Björklund

(M)

Galleri Nordica, Lilla Strandgatan 8, Ystad

316. ”Mellan dig och mig” - Grupputställning om måleri

(M, Video, flera uttryck)

Ystads konstmuseum, Ystad

317. Hans Johnfors, Stefan Sjöberg, Bo Cronqvist och Hans Verduijn

(Grafik)

Galleri & Hans Johnfors, Elinehof, Marsvinsholms Stationsväg 53

318. Anna-Greta Lindstam

(M)

Glemminge Tågarps Gamla Skola, Tågarpsv 208, Glemmingebro

319. Agnetha Persson

(M)

Lilla Galleriet, Ingelstorp

320. Lisa Olsson,

(Tavlor i sand och sten)

Granvägen 27. Nybrostrand

321. Dyveke Zadig

(Glaskonst, Måleri, Tryck)

Östra Kustvägen 1255, Backåkra

322. Annika Jägfeldt

(M)

Galleri Jägfeldt, Peppingevägen 249, Peppinge

LÖDERUP

323. Nicole ”Niki” Marko

(M, Fluid Art, Keramik)

Brunnsgatan 2, 271 76 Löderup

324. Anders Hägg

(Keramik)

Argilla Krukmakeri, Stavshögsvägen 190, nära Löderups kyrka

ÅHUS & YNGSJÖ

325. Anna Sjölin

(M)

Aoseum, Vallgatan 16, Åhus

326. Reneé Bertilsson, Camilla Eliasson

(M, Skulptur, trädgårdskonst)

Hotell Briggen, Lotsgatan 46, Åhus

327. Malin Helgesson - Lefty Nude Art

(Kolmålningar)

Åhus Bryggeri, Åhus

328. Korsvirket

Ingrid Andersson och Lars Ferm

(M)

Korsvirket,  Åhus Torg

329. Åhus Museum

André Wolff: Lägsta punkten

(Foto)

330. Helena Rosengren

(M, Textil)

Galleri Helena af Åhus, rakt över Pråmen, Skeppsbron N3, Åhus

331. Art in Garden

(Glas)

Gamla Skeppsbron (mittemot restaurang Pråmen), Åhus

332. Berit Weister

(M)

Basilikastigen 11, Åhus

333. Marie Olsson

(M)

Vannebergavägen 19, Åhus

334. Solveig Åström och Ingrid Torstensson

(M)

Bivägen 14A, Åhus

335. Anne Charlotte Åkesson

(M)

Andreas Björkmans gata 13, Åhus

336. Helena Johansson Palmqvist

(M, Metallkonst)

Majorsgatan, vid nr 20-22, Åhus

337. Eva Nilsson

(M, akvarell)

Åhus Seaside, Åhus

338. Lena Ekström Thomasson

(M)

Studio M, Sandvaktaregatan 14, Åhus

339. Anders Håkansgården

Christian Molin, Gunnel Friberg, Ingrid Persson, Rita Truedsson och Tore Olsson

(M, Silversmycken, Metall, Textil, Fågelholkar, Trä)

Hembygdsföreningen S:ta Annas Gille, Anders Håkansgården i Åhus

340. Helén Nilsson

(M)

Bävervägen 9, Yngsjö

341. ChriStina Månsson, Gunilla Stigsson, Ruta Bucelyte, Yvonne Birgersdotter Axensköld, Maria Storjohann

(M, kort)

Yngsjö skola, Gamla byvägen 12, Yngsjö

342. Tina Lundgren

(M)

Torgasträdet 8, Yngsjö

343. Christina Ljungberg, Erling Knutsson, Marie Clair

(M och silversmide)

B&B  Yngsjövägen 1065, Yngsjö

344. Else R Göransson

(M)

Ateljé Ängshyddan, Yngsjövägen 462-6, Yngsjö

345. Carina Ståhl

(M)

Galleri Ängshyddan, Yngsjövägen 462, Yngsjö

346. Niclas Harvia

(Skulptur)

Yngsjövägen 1270, Yngsjö

347. Stina Brodén och Chris Robertson.

(M, Lampor, Änglar, Keramik, Sten)

Yngsjövägen 1216, Yngsjö

348. Samlingsutställning med deltagare från Furuboda folkhögskola

Galleri Furuboda. På Furuboda folkhögskola, Furubodavägen 247, Yngsjö

349. Rökeriet

Zaida Larsson, Lisbeth Rosenqvist, Birgitta Nordin, Bodil-Marie Nilsson, Britt-Marie Axeldotter, Lena Ekström Thomasson och Lennart Johanzon

(M med mera)

Rökeriet mellan Åhus & Yngsjö, Yngsjövägen 226

350. Carl Christian Tofte

(Akvareller av Fåglar och natur)

Pulken, Härnestadsvägen 127, Yngsjö

351. Martin Johan Härd

(M)

Gamla Byvägen 27, Yngsjö

DEGEBERGA

352. Conny Famm

(M)

Österlia gård, Österliavägen 48, Degeberga

353. Linda Niklasson

(Fågelfoto)

Tingshuset, Degeberga

354. Degeberga Tingshus

Monika Nilsson, Katti Ågren, Kenneth Fridolin, Gunilla Gia Bengtsson, Ingvar Hjort

(M, Akvarell)

Degeberga Tingshus

355. Andreas Welinder

(M)

Cocoon, Borråkravägen 60-11, Degeberga

356. Susanna Dalla-Santa

(M)

Bökestorpsvägen 139, Degeberga

357. Johanna Fredriksson och Sebastian Fredriksson

(M, Smide och visning av smedjan)

Höjaröds smedja, Höjarödsvägen 195, Degeberga

358. Bitte Nilsson, Emma Lenell och Josefine Fogelström

(M, Blandteknik)

Små äpplen B&B, Olserödsvägen 90-9, Degeberga

359. Hembygdsparken

Lennart Sjölin, Fredrik Rydhagen, Enar Jiwestam, Göran Nilsson, Lars Söderström, Marianne Anghill, Gunilla Trimark, Marianne Anghill, Barbro Thell

(M, Foto, Slöjd, Glaskonst)

Hembygdsparken, Hembygdsgården i Degeberga

360. Samlingsutställning med 30 av traktens konstnärer

Olseröds Byastuga, Sockenvägen 453, Olseröd

361. Gabor Palotai och Lena Willhammar

(Symmetriska trädgårdar, Keramik)

Olseröds konsthall

363. Naomi Mignone ställer ut sina bilder på Blåherremölla.
Foto: Pressbild
363. Naomi Mignone ställer ut sina bilder på Blåherremölla.

MAGLEHEM

362. Anders Nordkvist

(M, Grafik)

Maglehems Bygdegård, Maglehem

363. Naomi Mignone

(M) - Titel: Tjock

Blåherremölla Galleri, Kafé & Museum, Blåherremöllevägen 10, Maglehem

364. Leila Arnesson

(M, Textil, Smycken)

Myrestadsvägen, Lillehem