S & P: Räkna med ett kärvt bankår

Text: TT
Publicerad 18 mars 2010 13.04 Uppdaterad 28 juni 2010 1.47

Med ett och ett halvt års recession i bagaget står flera nordiska banker inför fortsatt svåra utmaningar, enligt en analys gjord av kreditvärderaren Standard & Poor's (S & P).

Bankernas räntenetto, det de tjänar på skillnaden på in- och utlåningsräntor, väntas inte förändras märkbart i år. Till detta kommer stigande finansieringskostnader, fortsatt relativt hög nivå på kreditförlusterna och trög volymutveckling, enligt S & P.

Kreditvärderaren noterar samtidigt stora skillnader i utsikterna för olika bankkoncerner.

Handelsbanken och finländska Pohjola har förvisso drabbats av ökade kreditförluster i krisen, men klarat sig kvar på en god lönsamhetsnivå, enligt S & P. Nordea har också, till följd av sin större geografiska spridning, klarat sig bättre än snittet.

Men för banker som satsat på snabb utlandsexpansion i Baltikum och Ukraina, med Swedbank och SEB i spetsen, ser det kärvare ut. Och när det gäller Danmark vidhåller S & P sina "negativa utsikter" för bankerna till följd av fastighetsbubblan som spruckit och den påföljande deflation som drabbat landet.

Större eller mindre text



Mest läst på New Articles