Anhörig till Tito berättade om övergrepp

Publicerad 16 januari 2008 15.23 Uppdaterad 15 juli 2010 1.07

YSTAD.
Tito Beltrán har de senaste sju åren anmälts sju gånger av en kvinnlig nära anhörig. Ingen av anmälningarna handlar om våldtäkt, men det var det vittnesmålet kom att kretsa kring under onsdagen. "Jag vaknade av att han hade samlag med mig", berättade hon.
Kvinnan vittnade under onsdagen i våldtäktsmålet mot sångaren. Hon fick inte avlägga ed på grund av den tidigare familjerelationen.

Kvinnan är osams med Tito Beltrán sedan 2001. Men redan 1996 menar hon att hon chockats av Beltráns uppträdande. Kvinnan uppgav i rätten att hon i slutet av augusti 1996 hade ont i nacken och ryggen och att Beltrán då erbjöd sig att massera henne. Kvinnan tog sedan några tabletter och somnade. Hon vaknade sen av att Tito hade samlag med henne.

Kvinnan bestämde sig för att inte anmäla händelsen eftersom hennes dotter väntade parets tredje barn. Men hon skrev i sin dagbok att "något hade hänt". Anledningen till att kvinnan nu valde att gå ut med uppgifterna var enligt henne själv att "jag vill berätta vad som hänt mig".

Frida Eriksson

Större eller mindre text



Artiklar som berör detta
Mediauppbådet fortsatte sin bevakning uppe vid Ystads lasarett. Här anländer Beltráns fru till sjukhuset.
Bild: Stig-Łke Jönsson / SCANPIX /

Beltrán kvar på sjukhus över natten

Tito Beltrán fick föras bort i ambulans efter kollapsen. Bild: Anette Sjöstrand

Beltrán kollapsade i rättssalen

Mest läst på New Articles