Mycket mer än tonåringar och krig

Text: Niklas Sintorn
Publicerad 29 november 2011 12.20 Uppdaterad 29 november 2011 12.23

Spelrecensioner.
We are satans people”, sa Siewert Öholm i mitten på 80-talet.

Då syftade han på det amerikanska hårdrocksbandet W.A.S.P. vars musik han menade kunde vara skadlig för lättpåverkade ungdomar. Så här nästan 30 år senare är W.A.S.P. inte bara rumsrena och helt ofarliga, de är faktiskt rätt mesiga jämfört med mycket annan musik på marknaden. När hårdrocken inte längre är farlig, och videovåldet slutat få moralister att gå i taket målas ofta tv-spelen upp som den stora ondskan.

I november brakade Nordens största spelmässa, Gamex, loss på Kistamässan i Stockholm för andra året i rad. 27 251 spelgalningar var där för att känna och klämma på allt nytt, gammalt och en hel del grejer som inte släppts ännu. Jag var självklart där, för en sådan här händelse hade inte mitt gamer-hjärta tillåtit mig att missa. Några andra som var där var SVT. Där jag såg en mässa som präglades av en oerhörd mångfald bland såväl besökare som spelutbud såg kanalens utsända 12-åriga pojkar, krig och ond bråd död.

I det reportage som visades i Aktuellt samma kväll som Gamex startade intervjuades sex personer. Fem av dem var pojkar i 12- till 15-års åldern och den sjätte var den ena pojkens mamma. Vänta nu, det var inte riktigt den fördelningen jag såg bland mässbesökarna. Nej, SVT, det är inte bara 12-åriga pojkar som spelar längre. Om ni har missat står det en spelkonsol i vart och vartannat hem. Ni nämnde till och med i reportaget att den svenska spelindustrin omsatte 1 miljard kronor förra året, jämfört med filmindustrins 700 miljoner. Är det Sveriges 12-åriga pojkars förtjänst? Jag tror inte det.

I reportaget påstås även krigsspelen dominera på mässan. Vad jag kunde se var det ”Battlefield 3” och ”Call of Duty: Modern Warfare 3” som var de enda två stora krigsspelen. Visserligen var kön för att prova det sistnämnda några dagar innan releasen både lång och ung. Men ingenstans i rapporteringen från Gamex syntes scenerna där det var långa köer för att få spela de senaste dansspelen. Ingenstans kunde man se Nintendos jättemontrar där unga och gamla med stora leenden provade nya Super Mario och Zelda. Nej, SVT, det är inte bara krigsspel kidsen spelar nu för tiden.

Jag fick känslan av att public service-jätten hade sin vinkel klar för sig redan innan nyhetsteamet satte sig i redaktionsbilen ut till Kista. Tv-spel är för 12-åriga pojkar som gillar krig, och på Gamex samlas 12-åriga pojkar som gillar krig. Punkt. Än mer belägg för att vinkeln var förutbestämd får jag när SVT:s egna spelexpert i eftersnacket direkt dementerade bilden av Gamex som ett tillhåll för unga krigsspelare.

Har vi inte kommit längre än så här? Hur länge ska spelen vara föremål för förutfattade meningar om att de bara handlar om blodbad och dödandet av oskyldiga? Hur länge ska vi gå runt och tro att spel uteslutande är till för unga män när det finns statistik som visar på att nästan hälften av de som spelar är kvinnor? Det är dags för spelen att ta steget in i det kulturella finrummet och få gnugga armbågar med storasyster litteratur och storebror film.

Höstspelen du inte får missa:

Batman: Arkham City
Playstation 3, Xbox 360, PC
Släpptes 21 oktober
Uppföljaren till 2009 års största överraskning släpptes i höst. Batman är tillbaka, lika hård som vanligt och denna gången har han en hel stadsdel full med skurkar att göra livet surt för. ”Batman: Arkham City” tar det som var bra i föregångaren och gör det större, bättre och snyggare. Även om kampanjen kan kännas lite kort finns det så mycket sidouppdrag att distraheras av att timmarna bara flyger förbi. Röstskådespeleriet kan vara det bästa i ett tv-spel någonsin.

The Legend of Zelda: Skyward Sword
Nintendo Wii
Släpptes 18 november
Zelda är efter Super Mario kanske den mest ikoniska spelserien någonsin. I ”Skyward Sword” används Nintendo Wii:s rörelsekänsliga kontroller till max, och istället för till häst glider Link fram genom skyarna på en stor fågel. Äventyret, grafiken och musiken är storslaget, bländande vackert och så nära spelperfektion det kan komma. Det här är, utan tvekan, det bästa i serien sedan ”A Link to the Past” på Super Nintendo.

Uncharted 3: Drakes Deception
Playstation 3
Släpptes 2 november
Nathan Drake är en Indiana Jones anpassad till det 21:a århundradet. I seriens tredje del tar han sig an Arabiska halvöns vidsträckta sandöknar för att hindra att skurkarna lägger slag på mytomspunna skatter. ”Uncharted 3” är på sina ställen så snyggt att ögonen blöder och de mest intensiva actionsekvenserna spelas med hakan i golvet. För den som gillar adrenalinpumpande äventyr som går i 200 kilometer i timmen är det ett självklart köp.

Niklas Sintorn

YA:s nya spel-skribent är en 27-årig gamer som spelar det mesta, men helst äventyr, rollspel, shooters och pusselspel.
Bor: Malmö
Tre favoritspel: ”Super Metroid”, ”Legend of Zelda: A Link to the Past”, ”Deus Ex”.
Spelnörd sedan: Så länge han kan minnas. Innan Nintendo och Segas konsoller slog igenom spelades det Pong hos mormor och gamla PC-spel på monokroma datorskärmar.
Bloggar även om spel på www.kraid.se

Större eller mindre text



23 läsare har reagerat på denna artikel

91% är glada

0% är likgiltiga

4% är nyfikna

4% är arga


Hur reagerar du på "Mycket mer än tonåringar och krig"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu