Håkan Roos nobbades direkt

Text: Birgitta Piper
Publicerad 17 juli 2010 5.00 Uppdaterad 18 oktober 2010 23.51

Knislinge.
Det är dyrt att vara skuldsatt. Det vet Håkan Roos som förvägrades teckna ny och nära tusen kronor billigare bilförsäkring.

Håkan Roos, som är sjukpensionär efter en ryggskada, som han ådrog sig som byggnadsarbetare när han föll ner från ett tak, jobbar sedan många år tillbaka på att betala av sina skulder.

Detta gör han av egen kraft, utan hjälp av de särskilda skuldavskrivningar som ingår i den statliga skuldsanering som kan erbjudas särskilt hårt skuldsatta personer. Fram till i dag har han lyckats beta av en låneskuld (ett huslån och ett billån på sammanlagt cirka 200 000 kronor från början av 90-talet) till en skuld på cirka 20 000 kronor. Han har för dagen kollat hos Kronofogden för att kunna redovisa sin exakta skuld.

– Titta här, säger Håkan Roos och visar upp dokumentet från Kronofogden som bekräftelse.

Så när han på nätet hittade en bilförsäkring hos Sveland Sakförsäkringar som var nära tusen kronor billigare än den han redan har blev han jätteglad.

– Men jag fick blankt nej, trots att jag erbjöd mig att betala in en hel årspremie i förväg. För jag vet ju att den som finns med i "boken" hos Kronofogden, bemöts med misstänksamhet. Men jag blev snäsigt bemött och fick veta att reglerna var sådana för skuldsatta, säger Håkan Roos som inte vågade ifrågasätta beskedet han fick av en säljare hos Sveland Sakförsäkringar i Hässleholm .

– Jag blev fruktansvärt besviken och kände mig kränkt. Vågade inte säga emot av rädsla att bli "anmäld" och kanske i andra sammanhang på något sätt bli straffad som "bråkig" och besvärlig. Men jag vill ändå berätta för att andra som råkar ut för samma sak inte ska känna sig ensamma.

– Jag hade hittat denna mycket billigare bilförsäkring på nätet och kunde spara tusen kronor om året på att byta bolag. Det betyder väldigt mycket för mig och min fru och våra barn att kunna sänka våra kostnader. Håkan Roos, som är 42 år, har som mål att bli helt skuldfri inom några år.

– Min fostermor, som är lärare är duktig på ekonomi, har hjälpt mig att lägga upp en avbetalningsplan. Och den följer jag noga. Tar det lugnt och sansat. Jag vill absolut göra rätt för mig, säger Håkan Roos.

Det är dyrt att ha svag ekonomi. När Håkan Roos, som bor i Knislinge, i våras fann en lägenhet som skulle halverat familjens boendekostnad var glädjen stor.

– Allt var klart tills banken nobbade min fostermammas borgen. De sa att hon som pensionär var för gammal och hade för låg inkomst.


Hans råd till andra skuldsatta är:

Ha en bra hyresvärd.

Bo billigt

Skaffa bra rådgivare. Det finns kundtjänster inom kommunen.

Försök bygga upp ett självförtroende.

Ge inte upp.

Få hjälp med en avbetalningsplan.

Ta hjälp av kronofogden. De är hyggliga

Köp inte dyra nöjen.

Utnyttja din trädgård till odling.

Jämför alltid priser.

Ta inte lån du inte har råd med.


Camilla Bratt på Konsumenternas Försäkringsbyrå råder Håkan Roos att kräva bolaget på sakliga skäl att neka honom en försäkring.

– Är det så att det nya bolaget inte vill ha honom som försäkringstagare så måste försäkringsbolaget kunna motivera detta. I princip kan de inte neka om det inte finns mycket starka skäl, till exempel tidigare bedrägeriförsök mot bolaget.

Håkan Roos har inte själv modet att kontakta högsta beslutnivån inom Sveland Sakförsäkringar. Men det vågar man som journalist.

Christine Stadling är operativ chef för Sveland Sakförsäkringar:

– Jag beklagar djupt att Håkan Roos blivit bemött på det här sättet och blivit nekad en försäkring. Jag känner inte till det enskilda fallet, men vill framhålla att vi varken får eller vill neka någon att teckna en försäkring.

– Vi är mycket angelägna om att Håkan Roos tar förnyad kontakt med oss så att vi kommer fram till en lösning. Och skulle han stöta på problem igen så vill jag att han ringer direkt till mig, säger Christine Stadling.

På frågan om detta försäkringsbolag har högre premier för skuldsatta svarar hon varken ja eller nej:

– Rent teoretiskt kan det få en effekt på premiesättningen. Vi tittar på varje individ och gör en bedömning i varje enskilt fall. Men vårt syfte är att erbjuda konkurrenskraftiga premier.

Så gör de olika bolagen

Länsförsäkringar är Sveriges största försäkringsbolag. Länsförsäkringar består av 24 regionala självständiga bolag som fattar egna beslut om premiesättning. Detta betyder att vissa regionala bolag inom Länsförsäkringar har höjt premier för skuldsatta, medan andra bolag inom gruppen inte gör någon skillnad mellan skuldsatta och icke skuldsatta kunder. Detta gäller exempelvis Länsförsäkringar i Skåne som inte tar mer betalt av skuldsatta.

If, som är näst största försäkringsbolag, har infört högre premier enbart för nya kunder med betalningsanmärkningar, inte för redan befintliga kunder.

Trygg-Hansa, tredje största bolaget, har inte infört högre premier för kunder med betalningsanmärkningar.

Folksam var tidigt ute att inför höjda premier för kunder med betalningsanmärkningar

Moderna Försäkringar , överväger att införa dyrare premier för kunder med betalningsanmärkningar. Detta bolag är i dag Sveriges femte största försäkringsbolag . Bolaget köptes 2009 av den danska försäkringsjätten TrygVesta, en av Nordens största försäkringskoncerner.

Sveland Sakförsäkringar köptes i april i år av Trygg-Hansa som nu äger 80 procent av detta bolag, som bildades 2005. Betalningsanmärkningar kan spela in vid premiesättning. Bolaget gör en individuell bedömning.

Större eller mindre text



48 läsare har reagerat på denna artikel

8% är glada

12% är likgiltiga

0% är nyfikna

79% är arga


Hur reagerar du på "Håkan Roos nobbades direkt"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar B2osse  1 dag sedan
  • Kan någon förklara skälet till att ta extra betalt av kunder som har betalningsanmärkningar, i de fall betalningsanmärkningen gäller tidigare uppkomna skulder till andra företag än det som kunden nu har för avsikt att köpa vara eller tjänst från?
  • avatar Skurupsbo2001 - PiK  1 dag sedan
  • Det borde väl vara så att det finns en större risk att kunden inte betalar för sig om han har betalningsanmärkningar sen tidigare.
  • avatar B2osse  9 timmar sedan
  • Eftersom Håkan Roos erbjöd sig att betala försäkringen i förskott, ett års premie, så torde försäkringsbolaget inte utsätta sig för risken av bristande betalning. Det är väl även så att försäkringsbolag har rätt att säga upp försäkring om betalning uteblir, i de fall de sålt försäkring som skall betalas i efterhand. Jag ser bara risken att företag slentrianmässigt försöker vara "försiktiga" genom att (omedvetet?) vara elaka mot de resurssvagare presumtiva kunderna.
  • avatar Peter Carlsson  2 timmar sedan
  • Jag känner faktiskt inte till någon försäkring vars premie betalas i efterskott. Hela försäkringsprincipen bygger på att premien betalas i förskott. Om du inte betalar premien, har du heller ingen försäkring. Du kan aldrig få ut försäkringsersättning om inte premien är betald. Hela förhållningssättet med att kräva högre premier eller striktare villkor från en försäkringstagare med betalningsanmärkningar känns mycket märkligt och ologiskt. Det skulle vara mycket intressant att läsa en uppföljning på den här artikeln där försäkringsbolagen får förklara skälen till sina beslut.
  • avatar Spy_car  7 timmar sedan
  • Märkligt. Jag har inte / har aldrig haft betalningsanmärkningar, men måste betala alla premier i förskott. Normalt gäller försäkringen maximalt en månad efter utebliven betalning på förfallodag. Alltså kan skälen till högre premier inte vara att man inte kan betala premien, utan att man misstänks vara benägen att lura försäkringsbolaget på påhittade skador för att få ut pengar.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu