Det kan vara livat även efter 65

Text: Petter Birgersson
Publicerad 8 februari 2012 6.30 Uppdaterad 8 februari 2012 6.30

Ledare.
Jobba till 75? Statsminister Fredrik Reinfeldt (M) fick det hett om öronen sedan han i en intervju (DN 7/2) talat om att öka möjligheterna för svenskar att jobba längre.

Det tolkades av en del som att statsministern förespråkar en allmän pensionsålder på 75 år. Så är inte fallet. 65-årsgränsen gäller för garantipensionen, grundnivån i pensionssystemet som finansieras via statsbudgeten, och den gränsen vill Reinfeldt inte röra.

Redan i dag är pensionsåldern flexibel, med den inskränkningen att vid 67 års ålder kan arbetsgivaren välja att avsluta anställningen även för den som vill vara kvar, då 67-åringen inte omfattas av turordningsreglerna. Om det är det statsministern vill ändra framgår inte av DN-intervjun. Det Reinfeldt säger – och det är inte ett dugg kontroversiellt – är att pensionens storlek är beroende av hur länge vi jobbar. Det går inte att leva i 90-100 år, jobba 35-40 år av dem och räkna med en pension som ligger nära den lön man har i slutet av sin yrkeskarriär.

I tidigare generationer tog många steget ut i arbetslivet vid 15-årsåldern, numera sker inträdet på arbetsmarknaden ofta nära 30-strecket. Då ska man ha i minnet att 1960, när ATP:n infördes, var medellivslängden 73 år. I dag är den 82 år och på väg uppåt. Enligt en del forskare kommer mer än hälften av alla barn som föds i dag att uppleva sin hundraårsdag.

Med det perspektivet står det också klart att synen på arbetslivet måste moderniseras. Att utveckla sin kompetens eller byta yrkesbana även högt upp i åldern kommer att bli allt vanligare. Möjligheten att fortsätta utveckla det man är bra på eller pröva något nytt som man inte vågat förut, borde glädja de flesta.

Men reaktionerna mot Reinfeldt blev hårda, inte minst i kvällstidningarnas nätversioner med typiskt ironiska kommentarer som ”jobba tills man dör” och ”inför ättestupan”. Pensionsdagen ses uppenbarligen som ett mål redan i tidig ålder.

För många som passerar pensionsstrecket är upplevelsen den motsatta. Arbetet är en central del av livet och många vill inget hellre än att hålla igång, men i högre utsträckning än tidigare på egna villkor. Äldre upplever ofta en slags diskriminering, att deras kunskaper inte är någonting värda, att de står i vägen för yngre förmågor. Inget kan vara mer fel. Fler företag, myndigheter och organisationer borde dra nytta av flera decenniers kompetens som finns bland de rutinerade medarbetarna.

Inom andra områden, som vård och omsorg, har arbetsgivarna ett stort medansvar för att fler ska kunna jobba längre. Många orkar inte fram till 65 – och 75 är en ren utopi. Förebyggande åtgärder, friskvård och möjligheter till vidareutbildning för att under karriären byta till andra jobb än de kroppsligt tyngsta måste utvecklas.

Beroende på yrke och individ kommer förutsättningarna att se olika ut. Men en sak är klar: fixeringen vid 65-årsdagen bör pensioneras.

Större eller mindre text



Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar nonananism  2 veckor sedan
  • Självklart kan det vara livat även efter 65, men då vill nog de flesta ha lite guldkant på tillvaron och inte behöva tänka på att gå till jobbet. Framförallt inte om man jobbat inom vårdyrket,skogsnäringen, verkstads- eller gruvindustrin bara för att nämna några fysiskt tunga arbetsplatser. Men det är klart - höj pensionsåldern för politiker, journalister, läkare, advokater, psykologer, höga tjänstemän inom kummunsektorn m. fl. De verkar inte ha slitit ut sig direkt och kan säkert jobba tills de är 75-80 år.
  • avatar Karl Kapplin  2 veckor sedan
  • I en avlägsen ungdom jobbade jag på fabrik, bygge och inom vården. Att jag inom dessa områden skulle orka arbeta till 75 är galet optimistiskt att tro, Nu är jag skrivbordsman. Och orkar jag, får och statsministern vill det, kan jag väl fortsätta arbeta till 75. Med varje år som går, blir jag dock allt mindre angelägen att vara chefer och statsministrar till lags. Numera vet jag dock ganska väl hur jag ska göra för att verka vilja vara till lags. Så frågan är hur effektiv jag skulle vara, om jag tvingades arbeta till 75. Särskilt som majoriteten av alla +55 år i Sverige anses vara odugliga och bara till besvär med sina otrendigt ohippa vanor och åsikter. Jag tror nog att det är mer än på pappret höjd pensionsålder som krävs, för att vår käre ledares idéer ska kunna genomföras.
  • avatar BertMJohansson  2 veckor sedan
  • Många har börjat jobba som 15-16 åring och hållt på i 50 år när de fyller 65. Det är inte rimligt att en statsminsister ska sänka deras pensioner för att professorer och politiker ska få högre pensinon när de är 75. Det är den vanliga orättvisa moderatpolitiken att de som jobbar hårdast ska straffas och de giriga som flyter ovanpå ska gynnas. Det är ett klassperspektiv som moderaterna har som grund till sin politik. Arbetarna ska slita hårt hela livet och sen berövas möjligheten att njuta sitt otium de sista åren av sitt liv. Inte konstigt att så Jonas Sjöstedt och Vänsterpartiet har sådana framgångar. När alliansen gått tillbaka till klassamhället måste arbetarna också gå tillbaka till klasskampen.
  • avatar oroligpatient  2 veckor sedan
  • Inte skulle jag vilja gå till en läkare eller tandläkare på 74 år som har fått känna på ålderns höst med att vara skagiga häånder och börja bli cenila som vi alla blir mer eller mindre efter 45 år utan att vi själva märker det.
  • avatar oroligpatient  2 veckor sedan
  • Frågan är väl om moderaterna har någon verklighetsförankring i besluten dom slänger ur sig. Dom har inte och vet inte vad ett hederligt kroppsarbete är för något då man endast läst sig till det och inte besitter någon yrkeskunskap eller livserfarenhet inom dom verkligt tunga arbetena. Vem vill bli opererad av en läkare som är 74 hår och darrhänt och har tydliga tecken att vara cenil tillika. Inte jag.
  • avatar fdriksrdet  2 veckor sedan
  • Gruvarbetarna i Pajala som har en medellivslängd på 74,5 år har ställt frågan till Reinfeldt hur de ska lösa det sista halvåret.
  • avatar anderspersson  1 dag sedan
  • Det handlar om klassamhället som följer med in i pensionen. De som började jobba tidigt, har haft ett hårt kroppsarbete och inte orkar jobba längre får avstå pension till de som börjat jobba sent, haft bättre jobb, bättre betalt och därför orkar jobba längre. Det är inte valfrihet. Det är det rena klassamhället.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu