Det våras i arboretet Kiviks Esperöd dit alla nyfikna och intresserade alltid är välkomna på besök. Därtill bjuds ett fast program.
Nu på söndag, den 14 mars, tas det tag i det pågående utvecklingsprojektet vilket handlar om att arboretet ska utvidgas åt söder med omfattande planteringar av rhododendron. Dessutom ska en del reparationer göras efter den hårda vintern.
Den 11 april fortsätter arbetet och då hålls den första föreläsningen för säsongen. "Linderslunds arboretum - en ny trädsamling" är rubriken och bakom den står ett föredrag av Peter Linder som är trädgårdsingenjör och som har eget arboretum vid Hörby.
Skyltning av träd görs den 9 maj och föreläsningen denna dag hålls av Kimmo Rumpunen, forskare och växtförädlare som ska tala om "Havtorn - nytto- och prydnadsväxt med hälsomervärden."
Spännande växter för din trädgård är programpunkten den 13 juni då Arboretets dag uppmärksammas. Kenneth Lorentzon, forskare på SLU Alnarp, föreläser.Föreläsningar om söndagar fortsätter hela året. Den som vill arbeta i arboretet kan göra det dessa dagar från klockan 10. Klockan 14 är det tid för föreläsningar och en timme senare inbjuds till guidad rundvandring i arboretet.