4,5 miljoner kronor för hus och verksamhet

Text: Jea Jonsson
Publicerad 9 mars 2010 13.22 Uppdaterad 28 juni 2010 3.54

Simrishamn.
Agda Lunds Bed & Breakfast i Kivik byter ägare i april. För en köpeskilling om 4,5 miljoner kronor lämnar Tom och Ulla Cronvall över till ett par från Enskede.
Vi har hållt på nu i 14 år och känner att det är dags att göra något annat, säger Tom Cronvall.
Tanken är att köparna; Lars Persson och Gunnel Wisén Persson, ska ta över verksamheten i stort set som den ser ut och driva vidare under samma namn. Även bolagsnamnet ingår i köpet av fastigheterna på Hjälmaröd 4:2.

– Formellt sker övertagandet i mitten av april men redan till påsk kommer köparna och praktiserar hos oss. Och turridningarna, ska köparna även ta över det konceptet?

– Det körde vi igång just för att vi har hästar och är intresserade själva. Hur det blir i fortsättningen är oklart men det står naturligtvis köparna fritt att fortsätta.

Tom och Ulla Cronvall har bott på fastigheten men flyttar nu, dock inte längre än till Brösarp:

– Vi har både tidigare och under den här tiden jobbar med illustrationer, främst med vykort, och det ska vi ägna mera tid åt nu. Vi behåller företaget Cronvall AB.

Makarna drev tidigare företaget Cronvalls Idé AB men det finns numera i Peter Mårtenssons ägo. De nya ägarna räknar med att i praktiken ta över verksamheten från den 28 april.


Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu