Världens första kramhotell ligger i Simrishamn

Text: Ystads Allehanda
Publicerad 27 maj 2011 6.30 Uppdaterad 28 maj 2011 23.35

Simrishamn.
Världens första kramhotell finns i Simrishamn. Maritim hotell och restaurang är först med att få papper på sin kramvänlighet.

I går fick hotell- och restaurangägaren Henric Appelkvist och hotellchefen Paula Vendel ta emot sina kramcertifieringsdiplom av Ingrid Berner, kroppspsykoterapeut och kvinnan bakom företaget Rugs for hugs.

Det hela började på ett frukostmöte, berättar projektets initiativtagare Paula Vendel.

– Vi ville sätta fokus på hur vi bemöter våra gäster, men även på hur vi som jobbar här behandlar varandra. När jag lyssnade på Ingrid kände jag direkt att detta kunde vara något för oss.

Ett samarbete inleddes och utmynnade i en kramkurs för Maritims ledning och personal i syfte att öka både gästers och anställdas välbefinnande. En kram om dagen - eller ännu hellre fler - håller nämligen doktorn borta, menar Ingrid Berner, som poängterar det mänskliga behovet av fysisk beröring för att må bra.

Större eller mindre text



108 läsare har reagerat på denna artikel

49% är glada

19% är likgiltiga

6% är nyfikna

27% är arga


Hur reagerar du på "Världens första kramhotell ligger i Simrishamn"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar janjson  18 timmar sedan
  • Kram på er!
  • avatar Stingeting  16 timmar sedan
  • Vill alla bli kramade? Av arbetskamrater och främmande människor? Ser framför mig synen när receptionisten i stället för att räcka över rumsnyckeln springer fram och kramas... Hujedamej.
  • avatar Storsvensk  14 timmar sedan
  • Svensk nutidsnonsens "I syfte att öka både gästers och personalens välbefinnande", vad tusan är det för påhitt. Ska jag som kund bli kramad av personalen ?? eller vad menas, ska peronalen kramas sinsemellan eller ??. Henric och Paula har en del att förklara här, jag vill INTE bli kramad av peronalen !!
  • avatar Anders Persson  14 timmar sedan
  • Dom vill nog inte ha dig som gäst ... :))
  • avatar 590  3 veckor sedan
  • Finns det nån artikel du inte kommenterar i tidningarna? mycket fritid,kanske?
  • avatar Skurupsbo2002 - PiK  3 veckor sedan
  • Jaså du tror hotellet diskriminerar människor, hur har du kommit fram till den insikten?
  • avatar singingbee  12 timmar sedan
  • Kramer hotell...........:))
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu