Varumärke behöver förnyas

Text: Urban Nilmander
Publicerad 26 augusti 2011 1.30 Uppdaterad 26 augusti 2011 1.30

Simrishamn.
Närhet, trygghet och nytänkande. ”Om ni visste hur många svenska kommuner som har de tre orden i sin policy skulle ni bli mörkrädda. Allt för många sitter fast i klichéer och låter sig styras av konsulter.”

Många tappade hakor och röda pinsamhetskinder sågs i Marint centrums lokaler på torsdagsmorgonen. En hel sal fylld av kommunpolitiker, regionpolitiker, informations­sekreterare och konsulter som kände igen sig i vartenda begrepp varumärkesstrategen Michael Nilsson kastade ut över dem.

– Jag brukar prata om vi-sion och ni-sion. Det senare består av just de klyschor som sällan betyder något och den första om det som involverar alla i en kommun, sade han

Första gången

Michael Nilsson arbetar på företaget Manifesto i Malmö och hade kallats in för att tala om varumärken på konferensen Heja Skåne. En konferens som för första gången hålls i Simrishamn.

Han berättade ingående om hur han arbetade med Söderhamns kommun och hur han fick alla att ifrågasätta sig själva.

– Det slutade med att informationssekreteraren slutade, de fick ett helt nytt kommunalråd och började tänka i nya banor, sade han.

Själv inflyttad från Göteborg hade han många gånger ställt sig frågan Varför Skåne.

– Nu har jag bott här i elva år och trivs förträffligt. Men det finns mycket som skulle kunna bli bättre för att sälja Skåne utåt, säger han.

En undersökning gjord bland icke-skåningar om vad Skåne står för visade att det var en salig blandning av matkultur, landskap, dialekt, rasism, gårdar, falafel och Zlatan.

Fotbollsreferenser

Just fotboll använde Michael Olsson mycket i sitt föredrag om att skapa varumärken. Det behvös ett bra försvar, ett väldigt kreativt mittfält och ett vasst anfall för att sälja Skåne.

– Det absolut viktigaste är att få med folk i alla satsningar. Annars blir det som här i salen, alla tillhör samma innanförskap i samma kostymer, sade han.

Fotbollsvinkeln använde han också som slutkläm och hyllade den kloke Henrik Larsson.

Henke sade; 3-5-2, 4-4-2. Det är bara lek med siffror. Det är vi som är på plan som ska vinna matchen. Och bättre kan det inte uttryckas, slutade Michael Nilsson.

Seminariedagarna Heja Skåne fortsätter under fredagen med ett flertal föredrag från företag, myndigheter, gruppdiskussioner och presentation av konkreta idéer.

Deltagarna får också åka på näringslivssafari och besöka Nordic Sea Winery och Kiviks Musteri under fredagen.

Större eller mindre text



29 läsare har reagerat på denna artikel

34% är glada

17% är likgiltiga

38% är nyfikna

10% är arga


Hur reagerar du på "Varumärke behöver förnyas"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar Nya Tankesmedjan  1 dag sedan
  • Vi har länge hävdat att Simrishamn och Österlen måste jobba hårdare på sitt varumärke och att folk annars vänder ryggen till i det långa loppet. Årets nedgång i antal turister, -15 % enligt vissa källor, kan kanske inte enbart skyllas på väder och ekonomi? Kanske har varumärket fått sig en törn? Politiker och näringsliv bör ta sig en funderare, gärna tillsammans.
  • avatar Erik  1 dag sedan
  • Småorternas problem. Klicka på bilden under "Attached Files". Då kommer den upp på din skärm. Klicka sedan på "Original" så syns den tydligare. Och så kommer det fram ett förstoringsglas med + i. Klicka sedan där du vill förstora bilden.
  • avatar Margarethe Kuhn-Müntzing  16 timmar sedan
  • Varumärke???? Österlen är inte en vara, det är en levande region! Lyft fram alla människor som gör den till det, satsa på kulturen, se till att kommunen får en egen konsthall för ALLA kulturyttringar, sluta sälja ut mötesplatserna i byarna, höj skatten så vi kan bevara byskolor med kvalite! Gör det lätt att starta företag, skryt om vårt strandskydd (och bevara det) och vår natur och kulturlandskapet. Nåt tomt och innehållslöst "varumärke" känns då bara som trams...
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu