Gudrun Schyman tar strid för Oasen

Text: Emma Lawesson
Publicerad 21 november 2011 7.04 Uppdaterad 21 november 2011 7.04

Simrishamn.
Varför informerades inte personalen, var ska klienterna bli av och var finns konsekvensbeskrivningen av nedläggningsbeslutet av Oasen.

Gudrun Schyman (FI) kräver svar av socialnämndens ordförande Stefan Lamme (M).

Enligt Schyman är det ”osedvanligt nonchalant mot personalen” att inte diskutera med personalen innan beslutet fattades. De levde tvärtom i tron att deras verksamhet var uppskattad, skriver Schyman i sin interpellation till nämndsordföranden.

Hon vill också veta vad det är som talar för att Oasens klienter ska välja primärvård och psykiatri när man inte gjort det tidigare. Detta eftersom Stefan Lamme sagt att klienterna kan få samma vård i primärvården. Gudrun Schyman menar att detta vittnar om dålig kunskap om de skam- och skuldkänslor som kvinnor hamnar i vid utsatthet.

Enligt Gudrun Schyman lär samhällskostnaderna öka i takt med att klienterna inte får den hjälp de fått hos Oasen. Hon efterlyser därför en konsekvensbeskrivning som kan visa hur oasens nedläggning blir en långsiktig besparing.

Slutligen vill frågeställaren veta hur erfarenheten och kunskapen hos Oasens personal ska tillvaratas.

Frågorna ska besvaras vid kommunfullmäktiges sammanträde.

Större eller mindre text



75 läsare har reagerat på denna artikel

77% är glada

7% är likgiltiga

3% är nyfikna

13% är arga


Hur reagerar du på "Gudrun Schyman tar strid för Oasen"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar fdriksrdet  4 dagar sedan
  • Gudrun Schyman är en engagerad politiker som verkligen har satt fart på Simrishamn. Man förstår att den lille stack med svansen mellan benen.
  • avatar Erik  4 dagar sedan
  • Skulle man inte beträffande Oasen kunna bilda en projekt-grupp med tydliga schemor över intressenter och tids-scheman. Såsom man nu får lära sig på den utbildning i projekt-hantering som Leader bedriver. Det är ett annorlunda och bättre sätt att angripa problemen. Och där personalen är med som en tydlig och viktig intressent-grupp från början. För varje projekt ser man till att få med personer som representerar intressenterna. Och som är kunniga och intresserade. Kommunen är bara en av intressenterna. Projektet är tidsbestämt med tydligt slut. Det nuvarande kommunala systemet för problemlösning fungerar dåligt med byråkratiska tjänstemän och parti-uppbundna medlemmar i nämnderna.
  • avatar anderspersson  4 dagar sedan
  • Moderaternas behandling människorna är bedrövlig. Bra att det finns politiker som Gudrun Schyman.
  • avatar Bofredrikx  2 dagar sedan
  • Varför talar hon om kvinnor i detta fall och inte också om män? Detta är väl ingen feministisk fråga utan en generell dito? Skamkänslor för att man är psykist sjuk kan även män känna.
  • avatar olaaberg  12 timmar sedan
  • Även om man vill söka hjälp inom primärvården så finns det ingen hjälp att få. När jag sökte hjälp där sa de att det inte finns resurser och att de inte tar emot nya patienter. Oasen har hjälpt mig att resa på mig och ta nya tag.
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu