– Det är väldigt intressant och passar oss som hand i handsken, säger ordförande i socialnämnden Stefan Lamme (M).
Projektet innebär att ett dotterbolag till ett investeringsbolag bygger äldreboende och trygghetsbostäder med sammanlagt 94 platser på området.
– För att satsa och bygga vill man också driva boendena, förklarar Stefan Lamme. Det ser mycket bra ut. Företaget har tidigare erfarenhet från liknande projekt.
Kan betyda mycket
Det var vid det senaste mötet med socialnämnden som Kent Zerath från Simrishamnsbostäder informerade om planerna. Projektet är för stort för det kommunala bostadsbolaget men man kan vara med på en mindre del och bygga vanliga lägenheter.
Politikerna i socialnämnden tror att satsningen kan betyda mycket för Simrishamn på flera vis.
– Det är det största som hänt Simrishamn på 100 år, säger Christer Persson (ÖP).
Man pekar på att det skapas flera jobb, det är brist på platser på äldreboenden i dag, flyttkedjorna kommer igång vilket ger fler lediga bostäder och att det byggs flera lägenheter. Att fler kommer att flytta till kommunen.
– Folk vill flytta hit men det är svårt att hitta bostäder i dag, säger Stefan Lamme.
Byggstart nästa vår
Oppositionen är tveksam till att ett privat företag också står för driften av äldreboendena.
– Men det finns stora fördelar med detta, säger Pia Ingvarsson (S). Att få allt på plats på en gång betyder mycket. Vi får smälta detta och tänka till.
Redan nästa vår kan en byggstart bli aktuell. Och 2014 kan de första flytta in på äldreboendena, 2016 ska allt vara klart. Sist kommer lägenheter och radhus att byggas.