– Man känner sig trängd. Det är ett problem för cyklister med vajerräcken längs de smala vägarna på Österlen, säger han.
Han bor i Kivik och cyklar ganska flitigt. Än finns inga räcken längs ”hans” vägar, men heller inga cykelvägar.
– Jag har ett hus i Maglehem som jag tar mig till flera dagar i veckan. Men dit kan jag inte cykla.
Hasse Lindborg skulle gärna se fler cykelsäkra vägar, men anser alltså att Trafikverket satsar på motsatsen genom att med räcken försvåra för cyklister.
Bakgrunden till satsningen på vajerräcken är att singelolyckorna med dödlig utgång ökat.
– Vår satsning på 1+2 vägar med räcken i mitten ledde till en minskning av dödsolyckorna. Nu har vi sett att singelolyckorna med dödlig utgång ökat. Ofta beroende på att bilen åkt in i träd eller andra fasta hinder längs vägarna. Därför sätts räcken upp där dylika hinder finns, förklarar Lars Nilosjö, projektledare för Trafikverkets satsning på vajerräcken.
Räckena sätts upp på vägar med en hastighetsbegränsning på 80 och 90 kilometer i timmen.
– Alternativet till räcken är att sänka hastighetsbegränsningen, men vi ska även se till framkomligheten.
Hasse Lindborgs invändningar mot räckena är inte nya för Trafikverket.
– Jag har hört synpunkterna. Just därför sätts räcken en meter från vägbanan. De första räckena vi satte upp i nordvästra Skåne stod bara 30 centimeter från vägbanan. Då förstår jag att kunde kännas trångt för cyklister.
Hittills i år har Trafikverket investerat 50 miljoner kronor i vajerräcken. Vajerräcken kostar 500 kronor per meter.
35% är glada
6% är likgiltiga