Ungdomliga antikviteter

Text: Ulrika Wangel
Publicerad 29 juli 2010 7.52 Uppdaterad 29 juli 2010 7.59

Brandsta-New York.
På utsidan ser det ut som vilken nyputsad äldre gård som helst.

Men innanför finns allt från renässansstolar med gyllenläder till nötta askar av trä. Sedan några år har antikhandlaren Karin Laserow sin verksamhet på gården Britahill i Brandstad. Och i New York håller dottern Lisa Laserow i trådarna.

Men just från lilla Brandstad norr om Sjöbo driver antikhandlaren Karin Laserow numera sin verksamhet, som hon haft i över 30 år, fram till för fem år sedan i Malmö.

– Min mamma kom från Brandstad och min man och jag hade sommarhus här i många år innan vi flyttade hit fullt ut, berätter hon.

I det före detta svinstallet ryms numera alla möjliga slags stora och små antikviteter från i huvudsak 1600-talet fram till mitten på 1800-talet, med en och annan nyare pryl därtill.

– Att jobba med det här är fantastiskt. Fast det är rätt ofta mer än ett dygnet runt-jobb! Det är mer som en sjukdom än som ett yrke, säger Karin Laserow som en gång i tiden jobbade som sjuksköterska.

– Men både min man och jag är sådana som vill jobba efter eget huvud, säger hon och syftar på maken Kaj Laserow som inte bara är sjukgymnast utan också uppfinnare av tränings- och behandlingsutrustning.

När YA hälsar på håller Karin och 29-åriga dottern Lisa Laserow på med de sista förberedelserna inför en antikutställning i Helsingborg.

Det är Lisa Laserow som numera håller i New York-delen av Laserow Antiques som startades för några år sedan. När hon kom till USA var det dock för att jobba med juridik.

– Men jag kom fram till att jag inte är någon kontorsmänniska, säger Lisa Laserow som jobbar en hel del med hela inredningar – något som marknaden är större för i USA.

Och något som Lisa Laserow brinner för är få även en yngre publik intresserad av antikviteter. Inför utställningen i Helsingborg ordnade hon en speciell vernissage med inriktning på en betydligt yngre publik än den vanliga i antiksammanhang. I Sverige finns en viss rädsla för att blanda stilar, menar hon.

– Men det går visst att blanda modern design med 1700-tals möbler. Antikviteter ger djup och karaktär till en modern inredning, säger Lisa Laserow – som hade en period av föräldrauppror när hon flyttade hemifrån.

– I min första lägenhet i Lund hade jag kaffefärgade väggar och björkmöbler från Ikea. Jag tyckte det var jättesnyggt. Men det gick över.

Och när gäller vad som är det viktigaste att tänka på om man funderar på att investera i någon antikvitet så tvekar Karin Laserow inte alls innan hon kommer med svaret.

– Att man verkligen gillar det man köper!

Större eller mindre text



14 läsare har reagerat på denna artikel

57% är glada

7% är likgiltiga

21% är nyfikna

14% är arga


Hur reagerar du på "Ungdomliga antikviteter"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu