Sopkärlens lock sluter inte tätt

Text: Fredrik Larsson
Publicerad 25 augusti 2010 4.10 Uppdaterad 18 oktober 2010 23.50

Sjöbo.
Locket till Knut Inge Larssons sopkärl sluter inte tätt när det stängs.

Fler abonnenter har påpekat detta för teknik- och fastighetsförvaltningen, som inte ser det som något större problem.

Hans nya sopkärl levererades i förra veckan. Då var det nästan tre månader försenat. Och när det sedan visade sig att det nya kärlet inte slöt tätt när man stängde locket fick Knut Inge Larsson nog.

– Kommunen måste väl ändå ha sett en prototyp av kärlen innan upphandlingen? Hade jag varit dem och sett detta innan upphandlingen hade jag aldrig godkänt det, säger han.

Kärlet är av den mindre typen, 190 liters, med en insats för matavfall. Det är större än den gamla typen och får inte plats i det gamla sopskåpet.

Det är väl okej, tycker Knut Inge Larsson. Men att det får stå i solen tillsammans med att locket inte sluter tätt gör att det blir en mängd flugor och att lukten lättare sprids.

– Det är en sanitär olägenhet, säger han.

Johan Johansson, chef för teknik- och fastighetsförvaltningen ser i nuläget ingen lösning på problemet.

– Jag ser det inte heller som ett jättestort problem, men då många har synpunkter får det bli en fråga att titta på framöver.

Konstruktionen för kärlet på 190 liter är något som personal på förvaltningen kommit fram till i samråd med kärlleverantören.

– Lunds kommun gillade idén och testade den i Torna Hällestad innan vår upphandling och de hade inga problem, säger Johansson.

En glipa vid locket är det även på de större 370-literkärlen. En annan kommun med samma sophanteringssystem hyr ut ett annat dyrare lock till sina abonnenter, en extra kostnad för dem som vill.

– Det skulle kunna vara en lösning, men inget vi diskuterat ännu, säger Johansson.

Större eller mindre text



174 läsare har reagerat på denna artikel

17% är glada

16% är likgiltiga

5% är nyfikna

63% är arga


Hur reagerar du på "Sopkärlens lock sluter inte tätt"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu