Elhandel kan komma att privatiseras

Text: Britt Risberg
Publicerad 9 september 2011 9.45 Uppdaterad 9 september 2011 10.11

Sjöbo.
Sjöbo kommuns elhandelsbolag kan komma att säljas.

Frågan ska diskuteras i partigrupperna, men kommundirektören bedömer att en majoritet av politikerna är positiva till försäljningen.

– Vad ska en kommun syssla med? Jo, vård, omsorg och skola – inte elhandel, säger kommunalrådet Stefan Lundgren (M), som förordar en försäljning.

– Det har inte med den summa att göra som vi skulle få in vid en försäljning. Skälet är att elhandel är ett risktagande, som det inte känns rätt att kommunen ägnar sig åt.

Kommunfullmäktige har tidigare fattat ett beslut om att man ska försöka sälja en minoritetsdel av aktierna i Sjöbo elhandel AB. När nu frågan åter togs upp i kommunstyrelsens arbetsutskott, fanns det ett annat förslag: att sälja hela bolaget.

Kommundirektör Roger Larsson har undersökt frågan under våren. Bland annat har revisionsfirman Ernst and Young anlitats, och kommit fram till att affären har störst chans att lyckas om man väljer att sälja hela bolaget. Det skulle också ge bästa priset, menade revisorerna. Sjöbos elhandelsbolag värderades till 10-12 miljoner kronor.

Vidare konstateras att kommunen aldrig har fattat något principbeslut om att elhandeln ska vara kommunalt ägd. I ägardirektiven sägs bara att bolaget ska ”bidra till tillväxt och samhällsutveckling samt säkra elleveranser till långsiktigt stabila priser”.

Tre olika elbolag i närområdet har tillfrågats om de skulle vilja köpa köpa Sjöbo Elhandel. Två av dem har sagt sig vara intresserade.

Frågan om en försäljning har också tagits upp med de olika partierna i kommunen, och enligt kommundirektörens bedömning finns det idag en politisk majoritet för att sälja elhandelsbolaget.

– Den här undersökningen gjordes i våras, så nu vill vi diskutera frågan lite närmare i de olika partigrupperna nästa vecka, säger Stefan Lundgren.

Därefter ska kommunstyrelsen fatta ett principbeslut, som sedan går vidare till kommunfullmäktige.

Stefan Lundgren ser dock bara fördelar med en försäljning, och menar att det inte är en kommunal uppgift att äga elhandelsbolag.

Är det inte kommunens uppgift att se till att kommuninvånarna får så billig el som möjligt?

– Nu kan ju kommuninvånarna själva gå in på nätet och se vilken leverantör som är billigast, och välja den. Det behöver inte vara kommunen som levererar den elen, säger Stefan Lundgren (M).

Om kommunens elhandelsbolag säljs är det möjligt att det kommer att uppgå i något större bolag, exempelvis Eon.

– Men det finns också intressenter västerut, som kan tänka sig ta över Sjöbo Elhandel, säger Stefan Lundgren.

Större eller mindre text



39 läsare har reagerat på denna artikel

10% är glada

0% är likgiltiga

0% är nyfikna

90% är arga


Hur reagerar du på "Elhandel kan komma att privatiseras"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
  • avatar 47an  2 veckor sedan
  • 3Jag tycker det krävs en omröstning av kunderna .Det skall inte skötas av några klåfingrade politiker .det är Sjöbos invånare som har byggt upp den här elhandeln med skatter inte skall då få politiker bestämma vad som skall säljas och bli privat ägo .Kanske nästa val är de borta .Nej invånare och kunder kräv er röst att den skall bestämma
  • avatar Fattiglappen  1 vecka sedan
  • Kostigt att Lundgren glömmer att nämna den missade direkta och indirekta avkastningen Sjöbo Energi bidrar med till kommunen. Bara det äter upp försäljnngsvinsten på 3-4 år. Dessutom försvinner ännu fler arbeten från kommunen, som i sin tur leder till mindre chans till att få folk att vilja bo i kommunen. 
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu