Maratonzumba för bröstcancerfonden

Text: Britt Risberg
Publicerad 6 februari 2012 3.30 Uppdaterad 6 februari 2012 3.30

Sjöbo.
På lördag kan alla danssugna göra en insats för bröstcancerfonden. Sjöbo fitnesscenter ordnar då ett tre timmar långt zumbapass, öppet för alla intresserade. Mellan klockan elva och två turas instruktörerna från föreningen om att leda danserna, tillsammans med inbjudna instruktörer från Veberöd och Ystad.

Den som vill delta i maratonpasset betalar ett inträde som oavkortat går till bröstcancerfonden. Redan nu har hundra personer anmält sig till maratonzumban via facebook.

– Men man behöver inte anmäla sig, och den som inte vill dansa är ändå välkommen att bidra till insamlingen, förklarar Åsa Kryger i Sjöbo fitnesscenter.

Zumba är en latininfluerad motionsdans, som snabbt blivit populär runt om i världen. I Sjöbo ordnar föreningen Sjöbo fitnesscenter åtta zumbapass i veckan.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu