Det är full aktivitet i ateljén på andra våningen hemma hos Nixi Orvoën. Hanna Jonasson har lagt ut tyg på golvet och håller på att göra om det till en klänning.
Ingrid Lundquist har suttit i timmar och övat på att göra knapphål samtidigt som Filippa Stoltze Callmer försöker få till öron som ska sitta på hennes onepiece.
-Barnen kommer hit med en idé som vi försöker genomföra. Sen visar jag några av mina egna projekt också för att de ska få lite tips, berättar Nixi Orvoën.
Det här är tredje skollovet som hon ordnar verksamhet för lediga. Alla fem deltagarna har valt att göra kläder. Kanske för att det är lite svårare än vad de brukar ge sig på därhemma.
-Jag brukar sy kläder till mina Barbiedockor. Då lär jag mig stygnen, säger Hanna Jonasson.
Några bord bort arbetar Agnes Lundquist med ett grönt tyg.
-Jag ska göra en tröja med huva. Jag har redan en men den är orange och grönt är min favoritfärg.
Hon berättar att hon annars mest syr småsaker. Till exempel har det blivit ett och annat gosedjur.
Storasyster Ingrid Lundquist håller på med en skjorta. Hon har drabbats av ett bakslag då mamma samma dag tog skjortan hon tänkt ha som modell.
Men den kreativa processen får fortsätta ändå.
Nixi Orvoën rycks från den ena till den andra. Det finns många frågor att svara på, många tips att lämna ut.
Filippa Stoltze Callmer kommer och visar hur långt hon kommit med sin onepiece.
-Den här gången ser det bra ut, säger Nixi Orvoën.
Även om hon fått göra om tycker inte Filippa Stoltze Callmer att de har en sträng ledare.
Hon tvekar inte det minsta på att det här är det roligaste som går att göra under sportlovet. Hon slår sig också vant ner vid symaskinen och trampar ner pedalen.
-Jag har sytt mycket maskin hemma.
Anna Stoltze Callmer gör även hon en onepiece.
-Det är roligt att göra egna kläder får då kan man få dem precis som man vill. De blir speciella.
Normalt pågår en kurs en hel vecka men denna gången har Nixi Orvoën tvingats skära ner antalet dagar till tre. Men med fem timmar i ateljén per dag hinner barnen ändå med mycket.