Kommunen har under året tittat närmare på de båda ansökningar om att bygga ridanläggningar som kommit från ridföreningar i Lövestad och Vollsjö.
Nu finns ett första beslut att tacka nej till att investera i en ny större anläggning i Vollsjö. Politikerna i utskottet för kultur, tillväxt och fritid förordar i stället projektet i Lövestad.
Bygget i Vollsjö är kostnadsberäknat till många tiotals miljoner kronor medan föreningen i Lövestad räknar med att materialkostnaden för deras del stannar runt 7,5 miljoner kronor. Därtill kommer ideellt arbete.
Politikerna hänvisar även till att det redan finns ett ridhus i Vollsjö.
-Beslutet är naturligtvis glädjande för oss. Sen sägs att det är önskvärt med ett samarbete mellan klubbarna och det har jag hela tiden framhållit, säger Per Håkanson, ordförande i Lövestad rid & körklubb.
Men det kommer att dröja innan det syns något av projektet. Tanken är att anläggningen ska ligga väster om Kommungården men Per Håkanson påpekar att kommunen först måste göra en detaljplan för området.
-Det kan säkert ta ett tag innan vi får klartecken.
Därav har ambitionen om att en första etapp ska stå klar redan nästa sommar fått ändras. Nu räknar Per Håkanson med att bygget kan starta först året därpå, 2014.
Den första delen omfattar parkeringsplats, ridbana, ridhus samt en liten klubbstuga. Därefter tillkommer ytterligare ett ridhus och stall.
I projektet ingår att det ska startas ridskola och den verksamheten finns medräknad först när även det andra ridhuset står klart.
Av utskottets yttrande framgår att kommunen ser det som positivt med en ridskola. Trots att Sjöbo marknadsför sig som en hästkommun finns det inte många platser för de ungdomar som vill börja på en ridskola.
Fortfarande är det oklart på vilket sätt kommunen ska stödja ridanläggningen i Lövestad. Först väntar de på svar från Skånes ridsportsförbund innan det tar ställning i den frågan.
Per Håkanson hoppas att kommunen står för kostnaderna i samband med detaljplanen samt för framdragning av vatten, el och avlopp.
Det är heller inte uteslutet att kommunen investerar i den redan befintliga anläggningen i Vollsjö.