Artiklar som berör detta
Häst räddades ur djupt dike
Magdalena Boucaud tränar upp sin häst efter en skada och var på tisdagsmorgonen ute på en ridtur. Hästen blev dock skrämd för ett djur, sadeln gled på sidan och hästen skenade iväg.
Magdalena Boucaud själv låg kvar i ett stendike med bland annat muskelskador. Hon haltade efter hästen i riktning hemåt. Spåren ledde över en åker och in i en trädgård men där tog dock spåren slut.
Ryttaren hoppas nu att någon ska ha sett hästen och hör av sig. Hästen är brun med svart lång man och pannlugg. Den har en vit stjärn i pannan och vita hår i manslutet vid manken. Den hade vid försvinnandet svart sadel och träns på sig och ett knallblått sadelunderlägg.
– Om någon sett hästen, eller kanske hittat sadeln eller annan utrustning, kan de antingen ringa polisen på 114 14 eller direkt till mig, säger Magdalena Boucaud.
Ännu sent på tisdagen var hästen fortfarande försvunnen. Magdalena Boucaud har fått ge upp sitt sökande på grund av skadorna hon fick i olyckan men det fortsätter med hjälp av jägare med mörkerkikare och vänner och bekanta.
– Det är folk som sett det på facebook, det är otroligt vad folk ställer upp, säger Magdalena Boucaud till Ystads Allehanda.
Har du tips till Magdalena Boucaud, ring: 076-009 27 30.