(Ny version) Länsstyrelsen ger grönt ljus för Shell Exploration and Production AB:s provborrningar efter naturgasutanför Lövestad. Men samtidigt ställer länsstyrelsen strängare krav på oljejätten.
- Om Shell utför provborrningarna så som de har beskrivit och iakttar samtliga försiktighetsmått, så bedömer vi att de kan genomföras utan risk för olägenhet för människor och miljö, berättade länsstyrelsens jurist och handläggare Johanna
Och det var ett välkommet besked för Shell.
– Vi är naturligtvis glada att länsstyrelsen har gått på vår linje, säger informatören på Svenska Shell, Henry Carlsson.
För Shell återstår nu bara detaljer innan provborrningarna kan köra igång.
– Jag kan inte säga exakt när vi kommer att sätta igång men det blir förmodligen redan den här veckan, säger Henry Carlsson. Men vägen dit har varit lång. Ända sedan Bergsstaten beviljade Shell tillstånd att borra har projektet stött på motstånd.
När Sjöbos miljönämnd gav tummen upp med förbehållet att försiktighetsåtgärder vidtogs började överklaganden från de närboende dimpa ner hos länsstyrelsen.
Enligt de boende riskerar borrningen att bland annat påverka grundvattnet samt förorena dricksvattnet.
Därför krävde de ett stopp på provborrningarna alternativt att Shell skulle behöva tillstånd till vattenverksamhet. Men i beslutet som meddelades på tisdagen avslås alltså samtliga överklaganden. Enligt länsstyrelsen är provborrning endast en anmälningspliktig verksamhet och inte en tillståndspliktig.
Shell har sedan tidigare åtagit sig flera försiktighetsmått. Länsstyrelsen gör nu bedömningen att de tillsammans med de försiktighetsåtgärder som kommunen beslutat om är tillräckliga för att miljöbalkens hänsynskrav ska uppfyllas.
Men länsstyrelsen väljer att ställa ytterligare ett krav på Shell. De vill även att Shell ska ta försiktighetsmått gällande de vattenanalyser som ska göras på de närboendes vattenbrunnar. Johanna Lindström på länsstyrelsen poängterar samtidigt att beslutet endast gäller provborrning och inte en eventuell utvinning av naturgas.
– I och med det här beslutet är vi inte på något sätt bundna att godkänna en utvinning, säger hon.
Nätverket Heaven or Shell som motsatt sig provborrningarna tycker att länsstyrelsens beslut är beklagligt och menar på att man missat en chans att göra en tydlig markering.
– Beslutet känns märkligt när samhället i övrigt gör så mycket för att försöka göra sig kvitt fossila bränslen, säger ordföranden Carl Piper.
Att beslutet endast gäller provborrningar och inte utvinning är av mindre betydelse, menar han.
– Det förefaller ju orimligt Shell skulle genomföra provborrningar av allmänintresse. Lägger man ner så pass mycket pengar på att provborra så är man självklart inställd på fullskalig utvinning.