Fornäs park invigd

Text: Gert Ljungqvist
Publicerad 6 juni 2010 17.16 Uppdaterad 6 juni 2010 18.29

Lövestad.
Så var då Fornäsparken i Lövestad högtidligt invigd med tal, bandklippning och musik.

Konstnären själv stod i centrum och hyllades av Lövestadsborna med tal, mingel i parken, massor av kramar och gratulationer.

Evert Fornäs som hunnit bli 86 år tog emot hyllningarna med ett glas skumpa i handen, och var på ett strålande humör. Han blev förstås berörd av alla lovord som ströddes över honom.

– Jag är mycket glad och rörd, sade han. Det är väldigt trevligt.

Skulpturparken har vuxit fram med hjälp av handelsklubben i Lövstad. Sedan 2008 har ideella krafter arbetat med att förverkliga parken.

Ylva Hellerud från handelsklubben var konferencier och glad över att så många lövestadsbor sökt sig till parken på nationaldagen.

– Vi har jobbat länge med detta och vi är naturligtvis glada över att Fornäsparken är verklighet, sa hon.

I parken finns ett tiotal stenskulpturer med den stora modergudinnan i centrum.

– Hon kommer att stå kvar. Men de andra skulpturerna är till salu, berättade Ylva Hellerud.

Men handelsklubben hoppas att de flesta skulpturer får stå kvar. Det kommer att bli möjligt att köpa andelar i verken och få sitt namn på en plakett.

Ordförande i handelsklubben Jan Persson kramade om konstnären Evert Fornäs efter sitt tal.

Han menade att detta är bara början.

– Sjöbo har fått ett nytt utflyktsmål och Lövestad en ny besöksmagnet, sa Jan Persson.

En yta i parken kommer att vara öppen för gästutställare och man hoppas att Lövestad blir ett centrum för bildhuggarkonst.

Sjöbo kommun har stött parken och bland annat bekostat Modergudinnan. Handelsklubben kommer att sköta om parken.

Evert Fornäs

Föddes i engelska Hull 1924.
Verksam som konstnär och bildhuggare i många år. De flesta av dem just i Heinge och Lövestad.
På gården i Heinge hade han plats och utrymme för sitt skapande. De flesta av hans skulpturer är gjorda i granit eller marmor. Ur stora stenblock arbetade han fram sin konst med sina bara händer.
Hans skulpturer finns på flera platser.
Numera bor Evert Fornäs i Ystad.

Större eller mindre text



28 läsare har reagerat på denna artikel

75% är glada

7% är likgiltiga

4% är nyfikna

14% är arga


Hur reagerar du på "Fornäs park invigd"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu