Nio skånska politiker debatterade landsbygdsfrågor på Bollerup i helgen. Foto: Bass Nilsson

Kollektivtrafik i fokus i energidebatt

Text: Robert Jönson
Publicerad 5 september 2010 11.01 Uppdaterad 18 oktober 2010 23.39

Skåne.
Kollektivtrafik och alternativa bränslen hamnade i fokus när landsbygdsfrågorna debatterades på halmscenen under Bollerup country fair utanför Tomelilla i helgen.

Politiker från hela Skåne hade tagit sig till Bollerup under lördagen för att debattera energifrågor och landsbygdsutveckling. Gunnar Jönsson (S), Ulrika Steiner (FP), Johan Linander (C), Vilmer Andersson (V), Sven Yngve Persson (M), Maria Pettersson (FI), Otto von Arnold (KD), Lotta Hedström (MP) och Chang Frick (SD) hade mött upp för att delta i debatten.

Ola Tedin, till vardags ledarskribent på Ystads Allehanda och dagen till ära debattledare, öppnade diskussionen med att konstatera att han hade missat sitt uppdrag på Bollerup om han valt att åka buss till evenemanget. Returresan hade han dessutom varit tvungen att göra i augusti.

– Antagligen ett programmeringsfel på Skånetrafikens hemsida, konstaterade han.

Miljöpartiet har under den gånga mandatperioden bildat regeringsunderlag och stött den borgerliga majoriteten inom Region Skåne. En politisk organisation som har huvudansvaret för kollektivtrafiken i länet. Miljöpartisten och Tomelillabon Lotta Hedström har varit ordförande i klimatberedningen.

– Inom Skånetrafiken driver vi tuffa krav och har fått med oss majoriteten på att vi ska ha en fossilfri kollektivtrafik. Efter valet vill vi naturligtvis bygga ut turtätheten och täckning och få den mer tillgänglig för landsbygdsbor.

Kristdemokraten Otto von Arnold tillhörde de politiker på halmpodiet som varnade för att enbart lita till kollektiva lösningar. Han menade bland annat att det är viktigt att behålla flexibiliteten genom ge landsbygden möjlighet att producera biodrivmedel till små bilar.

Johan Linander (C), Sjöbo, vurmade också han för kollektivtrafiken, men underströk behovet av att underhålla vägnätet i Skåne. Sven Yngve Persson (M) poängterade också han att privatbilismen måste finns kvar eftersom kollektivtrafiken aldrig kan nå alla människor på landsbygden.

– Det finns gränser för hur mycket man kan höja skatten för bensin och koldioxidutsläpp. Anledningen är att fordonsflottan inte ställts om i sin helhet, sa han.

Folkpartisten Ulrika Steiner ansåg för sin del att det är utsläppen som ska jagas och inte bilisterna. Hon hyllade också kollektivtrafiken och menade att befolkningstillväxten och näringslivsutvecklingen får styra hur utbyggnaden ska ske.

Regionpolitikern Vilmer Andersson (V) konstaterade att kollektivtrafiken i Skåne har fördubblats på tio år och målet, menade han, är att fördubblas det ytterligare en gång till 2020.

– Det pengar som hämtas in ska användas för att bygga ut bland annat järnväg och busstrafik i glesa områden. Det har inte hänt tillräckligt. Den ska dessutom vara fossilfri 2018, sa han.

Lundapolitikern Gunnar Jönssons (S) är viceordförande i klimatberedningen inom Region Skåne. För att få fart på tillverkningen av miljövänliga bilar var också han inne på att använda ekonomiska styrmedel. Jönsson hyllade principen att de som smutsar ned ska också betala. Han ansåg det också viktigt att satsa på Simrishamnsbanan. En järnvägssträckning tvärs över länet från Malmö över Lund och Sjöbo till Simrishamn.

Chang Frick (SD) tyckte det var skrämmande att miljödebatten endast tycktes handla om skatt på drivmedel. Sveriges koldioxidutsläpp i ett globalt perspektiv är försumbara, menade han. Det kostar för mycket och ger för lite att sänka dem ytterligare.

– Vi vill frysa skatten på drivmedel. För landsbygdens del skulle vi till och med kunna sänka den, sa han.

Större eller mindre text



12 läsare har reagerat på denna artikel

50% är glada

8% är likgiltiga

8% är nyfikna

33% är arga


Hur reagerar du på "Kollektivtrafik i fokus i energidebatt"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu