Oljejätte vill leta gas i Sydskåne

Publicerad 13 december 2007 11.40 Uppdaterad 17 juli 2010 1.47

Skåne.
Svenska Shell vill borra efter naturgas i stora områden i Skåne. Petroliumjätten har ansökt hos Bergsstaten i Luleå om att undersöka förekomsten av gas i 22 av de skånska kommunerna. I Sydskåne berörs Vellinge, Trelleborg, Svedala, Sjöbo, Tomelilla, Simrishamn och Ystad.
- Vi har tittat i officiella källor och fann att det finns naturgas i området. Det finns grund att tro att det faktiskt går att utvinna naturgasen. Det vill vi titta närmare på. Därför har vi lämnat in en ansökan hos Bergsstaten, säger Martin von Arronet, informationschef på Svenska Shell.

Det är inte så länge sedan som det danska paret Bettina Persson och Erik Söndergaard på Gärsnäs slott fick avslag på sin ansökan om att få leta alunskiffer i Simrishamn och Tomelilla förrän en ny ansökan lämnats in till tillståndsmyndigheten i Luleå.

Den här gången handlar det inte i första hand om alunskiffer. Svenska Shell vill genom dotterbolaget Shell Exploration and Production i Bromma leta efter naturgas i ett 226 155 hektar stort område i Skåne.

Bolaget har lämnat in två ansökningar. Den ena omfattar det som geologer kallar Coloniussänkan. Ett område som återfinns i Sjöbo, Tomelilla, Simrishamn, Ystad, Kristianstad, Hörby, Lund, Höör, Eslöv, Lomma, Kävlinge, Landskrona, Svalöv, Bjuv, Åstorp, Ängelholm, Helsingborg och Höganäs.

Den andra ansökan omfattar det experterna kallar Höllvikengraven. Ett geologiskt område som återfinns i Malmö, Svedala, Vellinge och Trelleborg. Gemensamt för samtliga är Shells intresse för att hitta naturgas i området.


Shell vill borra ett begränsat antal flera 100 meter djupa hål samt genom provtagningar på marknivå undersöka marken efter naturgas. Exakt var hålen är tänkta att borras vet man ännu inte.

- Det handlar alltså inte om borrningar för att hämta upp naturgas, utan om att hämta in geologiska data för analys. Området är stort, men det betyder inte att vi kommer att vilja utvinna gas inom båda områdena, säger Martin von Arronet.

Att Shell väljer att ansöka om tillstånd för ett så pass stort område går att söka i den svenska lagstiftningen. Ett undersökningstillstånd betyder att den sökande mutat in området och har ensamrätt på en eventuell utvinning av naturresurser.

Shell är noga med att påpeka att man avser att undanta de naturområden som skyddas enligt miljölagen och att inga undersökningar kommer att ske utan att samtliga tillstånd är klara. Provtagningarna räknar Shell med ska vara avslutade tre år efter att ett undersökningstillstånd har lämnats.


För att Shell ska gå vidare med en regelrätt utvinning av naturgas måste det vara kommersiellt försvarbart. Martin von Arronet hävdar dock att man väger in också andra aspekter i ett eventuellt beslut om att starta utvinning i full skala.

- Det måste gå att utvinna gasen på ett miljömässigt och socialt acceptabelt sätt. Vi avser att informera politiker, företrädare för olika myndigheter och andra. Vi bjuder in till ett öppet möte i Malmö på måndag och är beredda att svara på de frågor som finns, säger han.

Bergsstaten vill inte gärna jämför ansökningar, men uppfattar de nu inkomna handlingarna som mer seriösa än den ansökan om att leta alunskiffer på Österlen som nyligen avslagits.

- Kraven på sökanden är högre då det gäller undersökningstillstånd för gas. För alunskiffer och de flesta andra koncessionsmineral skall sökanden inte tidigare ha visat sig olämplig att bedriva undersökningsarbete medan det för gas i stället gäller att sökanden visar att han eller hon är lämplig att bedriva undersökning, säger Lotta Lauritz, jurist på Bergsstaten.

Bland andra länsstyrelsen i Skåne och berörda kommuner ska nu få säga sitt om oljebolagets ansökan. Därefter ska Bergsstaten pröva ansökningarna. Ett beslut i frågan kan väntas någon gång i början av nästa år. En utvinning i full skala kan efter tillståndsprövningar tidigast ske först om flera år.
Robert Jönson
Telefon:0411-55 78 69
E-post:robert.jonson@ystadsallehanda.se

Fakta - naturgas:
Är en blandning av huvudsakligen brännbara, icke-vulkaniska gaser, främst kolväte som förekommer i jordskorpan. Naturgas är ett viktigt bränsle och efter olja och kol den tredje största lagrade energikällan i världen.Naturgas finns i samtliga världsdelar, såväl på land, som under kontinentalsockeln. Merparten av all naturgasproduktion sker från fyndigheter på land. Produktionen till havs ökar och uppgick i slutet av 1990-talet till cirka 20 procent av den totala produktionen. I Sverige är endast obetydliga naturgastillgångar kända. De finns på mindre än hundra meters djup i trakterna av Motala och har här utnyttjats i ett antal gårdar och några mindre industrier sedan 1930-talet.Det är troligt att gasen kontinuerligt bildas genom bakteriell nedbrytning av alunskiffer.
Källa: Nationalencyklopedin