Shell Exploration and Production AB har beslutat provborra efter gas på tre platser i Skåne. Med största sannolikt borras det efter gas i Sjöbo, Tomelilla och Hörby. Exakt vilka platser som kommer ifråga vill bolaget ännu inte avslöja.
– Det kan jag inte säga än. Vi måste sy ihop det här först med markägarna och vi har bara hunnit prata med två, säger Henry Carlsson, pressinformatör på Shells dotterbolag Shell Exploration and Production AB.
Med tanke på att utvinngen av gas långt i från gillas av alla och dessutom riskerar att stöta på patrull från natur- och miljöintressen har Shell tagit fram en önskelista för provborrningar. Går det inte på ett ställe provar man på ett annat. Bland de kommuner som fortfarande finns med i diskussionerna för provborrningar är Eslöv. – Vi har tidigare sagt tre till fem hål. Det blir bara tre. Det vi gör nu är att ta kontakt med markägarna och berättar om vad vi ska göra och vad det betyder, säger Henry Carlsson.
Även om de exakta platserna för provborrningar ännu är en väl förborgad hemlighet ligger de i anslutning till de vägar som Shell med hjälp av seismisk utrustning undersökte under den gångna hösten. De nu utvalda platserna kommer att undersökas ytterligare en gång för att säkerställa att borrarna inte stoppas av exempelvis granitlager.
Shell är därefter skyldiga att ta fram en arbetsplan som ska godkännas av den berörda markägaren innan provborrningarna får starta någon gång i augusti eller september i år. De berörda kommunerna kommer liksom länsstyrelsen i Skåne också att få säga sitt. Shell bedömer dock markägarna som mest intressanta i sammanhanget. – Provborrningar görs på landområden som används för odling och vid den tidpunkten har man skördat det mesta. I annat fall ersätter vi markägarna för den förlusten de i så fall gör, säger Henry Carlsson.
De markområden som tas i anspråk motsvarar en yta av två tennisplaner per borrhål. Borrdjupen varierar från cirka 400 meter ner till cirka 1 000 meter beroende på var alunskiffret och gasfyndigheterna ligger belägna. Henry Carlsson jämför provborrningarna med de som genomförs vid installation av bergvärme.
Beroende på invändningar från länsstyrelsen har antalet tänkbara platser för provborrningar minskat från ett 30-tal till cirka 20. De borrkärnor som plockas upp går därefter för vidare analys till Holland. Beslutar Shell därefter att satsa på utvinning i kommersiell skala påbörjas en ny tillståndsprövning.