Kommunstyrelsens ordförande, Niklas Sjöberg (M), argumenterade för vad Skurups kommun arbetar med för att komma tillrätta med bristen på hyreslägenheter.
– Vi arbetar med att omvandla mark som möjliggör byggande av hyreshus på flera platser i kommunen. Så sent som idag har kommunfullmäktige antagit en detaljplan om 32 lägenheter.
Niklas Sjöberg syftar på detaljplanen för Kvarteret Pastorn som ligger bredvid Mackleanskolan i centrala Skurup. Som YA har skrivit tidigare, finns det planer för att bygga 250 nya lägenheter i Skurup.
Magnus Alm (S) menar att det inte räcker med att ändra detaljplaner.
– Vi måste se till att någon bygger på den marken som är omvandlad.
Han efterlyser en återkoppling angående vilka kontakter Skurups kommun har haft med olika byggbolag och lyfter fram att det borde finnas intresse från fler än Skurupshem att erbjuda hyresrätter i kommunen.
Exakt hur många hyresrätter som saknas är oklart eftersom många lämnar in en intresseanmälan till flera kommuner och flera fastighetsbolag i samma kommun.
För tillfället står 848 personer i Skurupshems kö för hyreslägenheter. Skurupshems styrelseordförande, Camilla Neptune (FP), säger att de ska utreda exakt hur stort det riktiga behovet är.
– Det är en oerhört viktig siffra att ha kontroll på. Vi håller på att ta reda på hur många i kön som är interna sökande, det vill säga redan har en annan lägenhet hos oss.
Diskussionen om fastighetsbolagens lönsamhet när det gäller att bygga nya lägenheter kom också upp, framför allt gällande kommunala Skurupshem. Kent Olsson (M) kom med ett förslag till hur kostnaderna för bolaget skulle kunna minskas.
– Man kanske kan övergå till den danska modellen. Då bygger man en rålägenhet och därefter får hyresgästerna själv bestämma vilka tillval de vill ha och betala för dem. Det skulle hålla hyrorna nere.