Först om några månader väntas högsta förvaltningsdomstolen ha fattat beslut om huruvida ärendet ska beviljas prövningstillstånd. Men Sylve Qvillberg hyser gott hopp.
– Det finns stor chans att få prövningsrätt. Det behövs prejudicerande domar i den här typen av ärenden.
Bakgrunden till den långa följetongen om kommunens koncernbokslut för 2008 har sin grund i turerna kring Skurups utträde ur Sydskånska gymnasieförbundet. I samband med utträdet sålde kommunen jordbruksmaskiner och djurbesättning från Nils Holgerssongymnasiet till sitt helägda bolag Skurups kommunala AB, och redovisade försäljningen som en immateriell tillgång.
– ”Immateriella tillgångar” är ett luftslott som kom till för att dölja att man slösat bort 15 miljoner av skattebetalarnas pengar på skadestånd till de andra ägarkommunerna, menar Sylve Qvillberg, som avsade sig sin post som styrelseledamot i bolaget och överklagade bokslutet till dåvarande länsrätten. När rätten underkände bokslutet, gjorde kommunen en rättelse där försäljningen redovisades som en realisationsvinst. Qvillberg överklagade igen.
– Man kan inte sälja till sig själv och sedan redovisa försäljningen som en vinst. Det är rena Grönköpingsmetoderna.
Efter många turer nådde ärendet i januari i år kammarrätten, som gav kommunen rätt.
– Kammarrätten gjorde det enkelt för sig och bortsåg från att transaktionen inte var laglig, säger Sylve Qvillberg, som hoppas att högsta förvaltningsdomstolen ska se saken med andra ögon.