Martin Rosenmejer leder det stora växtodlingsbolaget Skabernäs AB. Man vill kapa kostnader och göra odlingen effektivare på de båda godsen. På sikt vill Skabernäs klara sig helt utan stöd från EU eftersom man räknar med att bidragen kommer att krympa kraftigt. Bild: bass nilsson

Näsbyholm och Skabersjö bildar gemensamt bolag

Publicerad 6 december 2006 16.54 Uppdaterad 18 juli 2010 2.04
Större eller mindre text

Näsbyholm.
I framtiden räcker det inte med att vara stor. Man måste vara jättestor för att klara sig.
Det är huvudskälet till att de stora jordbruken på Näsbyholm och Skabersjö går samman i ett mycket stort odlingsbolag.

– Egentligen skulle vi behöva vara ännu större på sikt, säger vd:n för det nybildade odlingsbolaget Martin Rosenmejer.

Och stora blir de verkligen. Det nya bolaget blir nästan störst i landet på växtodling med 2 250 hektar. Bara Björnstorp-Svenstorp är i samma storlek med 2 400 hektar.

– Även om jordbruket går med vinst i dag måste vi försöka att klara odlingen utan EU-bidrag i framtiden, berättar bolagets vd Martin Rosenmejer. Nu fanns en möjlighet att gå samman samtidigt som det finns pengar i form av arealbidrag från EU.

På Skabernäs är man övertygade om att EU-bidragen till jordbruken kommer att minska eller försvinna i framtiden. Därför passar man på att se om sitt hus i dag.

– Vi gör det ovanliga draget att behålla all personal och i stället sälja ut halva maskinparken, berättar Martin Rosenmejer. Jordbruksmaskiner är i dag mycket dyra.

Bara ett däckbyte på en traktor kostar 100 000 kronor får vi veta vid en rundvandring i en maskinhall. Som också fungerar som en verkstad.

Nästa säsongen kommer det nya företagets nio traktorförare att jobba tvåskift för att utnyttja maskinerna maximalt. På varje gods kommer det att finnas en driftsledare för jordbruket.

Under jordbrukets lågsäsong kommer personalen att få andra arbetsuppgifter på godsen som att hjälpa till i skogen och underhålla maskiner och fastigheter.

– Alla fastigheter är en tung ryggsäck att bära, säger Martin Rosenmejer. Vi har 110 bostadshus som hyrs ut av de båda godsen, och 260 byggnader. Det blir visserligen pengar över men det är bundet mycket kapital i alla husen.

Utan EU-bidragen skulle inte det bli så mycket pengar över från jordbruket i dag.

– Självklart går vårt jordbruk med vinst men det finns många hål att stoppa pengarna i, menar Martin Rosenmejer. Men med tanke på framtiden var det lämpligt att agera nu.

Det nya bolaget kommer att fortsätta att odla traditionella grödor som spannmål, raps, ärtor och sockerbetor.

Men man funderar även på att odla gräsfrö till gräsmattor nästa år. Näsbyholm är sedan tidigare mycket stora på spannmål för utsäde. 700 hektar utsäde odlar man och är en av de större odlarna i landet med det.

– I framtiden kommer nog fler och fler jordbruk att slås samman till större enheter, tror Martin Rosenmejer. Mindre jordbruk med 100-200 hektar växtodling kommer nog att få det tufft.

Martin Rosenmejer jobbade tidigare som inspektor på Näsbyholm i två år. Innan dess arbetade han i Danmark som förvaltare. Han är utbildad i Danmark, där han har sina rötter, till agroekonom, vilket närmast kan översättas till lantbruksekonom.

Gert Ljungqvist

0411-55 79 06

gert.ljungqvist@allehandasyd.se

Skabernäs odlingsbolag

Bildades 1 juli då Näsbyholm och Skabersjö utanför Malmö slog ihop sin växtodling till Skabernäs HB. Näsbyholm är fideikommiss med friherre Dick von Blixen-Finecke som fideikommissarie. Godset omfattar ungefär2 200 hektar mark. Skabersjö ägs av greve Peder Thott och omfattar cirka 4 000 hektar. Varav 1 700 är skog. Ett hektar är 10 000 kvadratmeter eller två fotbollsplaner. Båda godsen är välkända för sin jakt och viltvård. Skabersjö gods har anor ända tillbaka till 1200-talet. Näsbyholm är också mycket anrikt. Exakt årtal är inte känt, men godset omnämndes redan i början av 1300-talet. Första kända ägaren var riddaren Jens Nielsen, som levde 1270-1325. Båda godsen får drygt fem miljoner kronor i arealbidrag från EU. 2004 fick Näsbyholm 2 777 439 kronor och Skabersjö 2 398 253 kronor.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu