Motorcyklarna på motorbanan i Skivarp bullrar för mycket tycker en granne som vänt sig till miljökontoret. Arkivbild: Malin Palm

Motorklubben får klagomål på buller

Text: Gert Ljungqvist
Publicerad 18 juli 2008 11.08 Uppdaterad 15 juli 2010 1.09

Skivarp.
En granne till motorcrossbanan i Skivarp som störs av bullret från motorcyklarna vänder sig nu till miljökontoret med klagomål. Klubben kan nu få ordna med en bullermätning för att fastställa hur mycket det bullrar.
Miljökontorets chef Michael Horn håller på att utreda frågan och har även varit på plats och träffat företrädare för klubben.

- Grannen bor cirka 100 meter ifrån banan, säger han. Det kan bli aktuellt med en bullermätning vid husen, säger Michael Horn. Något som i så fall Skivcarps motorklubb får stå för.

Det är främst vid husen utmed vägen mot Västra Nöbbelöv som bullret når fram. Där ligger det i dag en handfull hus.

Att det bullrar från banan är klubbens ordförande mycket medveten om.

- Banan ligger rätt högt i förhållande till omgivningen, säger Bengt Larsson i Skivarps MK. Därför sprider ljudet sig. Tidigare fanns det en naturlig bullervall i form av e n rad med almar. Men de är döda nu och stoppar inte upp ljudet. Klubben har tidigare aldrig fått några klagomål från kringboende på banan som funnits på sockerbrukets gamla slamdammar i 30 år. Något som även bekräftas av Michael Horn.

Bengt Larsson tycker att den klagande borde känna till att det bullrar från crossbana.

- Han har nyligen flyttat hit och borde veta att det låter från motorcyklar, säger Bengt Larsson.

Han framhåller att klubben har en stor ungdomsverksamhet och gör en social insats.

- De ungdomar som kör här hade kanske kört på andra ställen annars, menar Bengt Larsson. Men vill man stoppa oss så får de väl slänga väck klubben.

Enligt Michael Horn ska nu klubben träffa grannen och diskutera problemet.

- De kanske kan lösa problemet. Det kan ju bli aktuellt med åtgärder som vallar eller avskärmningar, säger han.

Klubben är dock redan i gång med att bullerskydda banan, enligt ordföranden.

- Vi gör vad vi kan för att få ner bullret, säger Bengt Larsson. Nu håller vi på att bygga upp en jordvall som skydd. Där ska vi också plantera energiskog. Men allt tar lite tid. Skogen växer inte upp på en vecka.

Mycket av körningarna på banan sker under kvällar och helger. Riktvärdet för buller är 55-60 decibel vid hus. Klubben har själv mätt upp 59 decibel vid husen.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu