Mc-klubben F.A.N. outsiders hotas att kastas ut ur sina lokaler på Norra Skolgatan. Det saknas bygglov för verksamheten i klubblokalen. Kommunen har nu skrivit till fastighetsägaren och meddelat att det krävs bygglov.
Mc-klubben i Skurup sympatiserar med det kriminella mc-gänget Hells Angels, enligt polisen.
Men Skurups kommun tillbakavisar anklagelser om att man vill ha ut klubben på grund av anknytning till Hells Angels.
– Det är en ren myndighetsutövning, säger kommunalrådet Niklas Sjöberg (M). Reglerna är lika för alla. Oavsett om det är Thomas Möller eller någon annan. Det finns inget samband mellan kommunens agerande och klubbens verksamhet eller inriktning mot Hells Angels
Enligt Niklas Sjöberg är detta inget man diskuterat i den politiska ledningen.
Polisen är tydlig med att Skurupsklubben har anknytning till Hells Angels. YA har varit i kontakt med flera av varandra oberoende poliser och fått samma besked.
– De har anknytning till Hells Angels men finns rätt långt ner på hierarkin, berättar kriminalkommissarie Leif Billing vid länskriminalen i Malmö.
Rykten om att de kriminella Hells Angels etablerat sig i Skurup har cirkulerat under en tid i kommunen.
– Man kan inte jämställa klubben i Skurup med Hells Angels, säger Leif Billing. Man kan säga att de finns långt ut i förlängningen av Hells Angels.
I dag är det en handfull män 35-40 års åldern som är medlemmar i klubben. De har hållit ihop under lång tid. Klubbens namn "F.A.N." har inte med djävulen att göra utan syftar på initialerna på de som startade klubben.
– Det förhåller sig som så att kör man mc och bär väst med emblem måste man ta ställning för eller emot Bandidos eller Hells Angels. Gör man inte det blir man uppsökt och ställs inför ultimatum, säger Leif Billing.
Enligt en annan polis har klubben tappat medlemmar.
– Folk har lämnat klubben eftersom de inte sympatiserar med F.A.N. outsiders längre, säger han.
Polismannen betraktar klubben som tämligen harmlös.
– De är nog mest intresserade av att dricka pilsner och köra motorcykel. Jag tror inte de har några ambitioner att klättra uppåt inom Hells Angels.
Han tillägger dock att Hells Angels alltid är välkomna till klubbens fester och lokal.
– Medlemmar ur Hells Angels har setts i Skurup.
Några problem har inte uppstått vid klubblokalen på Norra Skolgatan.
– Jag har aldrig fått några klagomål, säger hyresvärden Rolf Fjell.
Av samma uppfattning är polisen i Skurup.
– Vi har inte fått några anmälningar eller signaler om busliv, skadegörelse eller misshandel, säger stationsbefälet i Skurup Sten Malmqvist. Folk brukar höra av sig om det är något.
YA har försökt att nå företrädare för klubben utan framgång.