Artiklar som berör detta
Karim El Hage, 30, är lagkapten i BW 90 IF. Och muslim. Han kom till Sverige från Libanon som nioåring och har lång erfarenhet av att fasta när ramadan infaller.
– Jag fastade första gången redan när jag var nio år. Det var tidigt, man brukar börja i tolvårsåldern. Men man ville väl känna sig vuxen, säger Karim till YA-sporten.
I Sverige har BW 90-kaptenen haft en framgångsrik fotbollskarriär som bland annat har inneburit spel i division 1. Under alla år har han hållit strikt på de muslimska sederna och har lyckats kombinera fotbollskarriären med att fira ramadan.
– Fram till för ett par år sedan fastade jag under hela perioden. Men det blev för jobbigt att genomföra matcherna när jag inte hade ätit och druckit under hela dagen. Därför bestämde jag mig för att göra undantag på själva matchdagen. Det gör jag även i år. Jag åt och drack i måndags, före matchen mot Lilla Torg, säger Karim.
Fyra-fem undantag
– Sammanlagt kommer det att bli fyra-fem undantag under augusti månad. Men dessa dagar tar jag igen i efterhand, tillägger han.
Karim El Hage, och flera av hans lagkamrater i BW 90, har en tuff månad framför sig. Utan att äta på hela dagen och utan att dricka under träningspassen finns risken att de blir orkeslösa och lättirriterade. Augustivärmen gör inte saken lättare.
– Jag tror att det är värst för de yngre spelarna. Jag är 30 år och har lärt mig hur min kropp fungerar. Jag kommer att fixa det. Efter några dagar går kroppen på sparlåga, men det är förstås lite jobbigt nu i början, säger han.
Vad äter du när solen har gått ner?
– Det är värsta måltiderna. Kompisar som inte är muslimer och som får se vad vi äter blir nästan chockade. Det är ungefär som ett svenskt julbord, fast utan skinka...
Under ramadan ska alla vuxna och friska muslimer från gryning till skymning avhålla sig från mat, dryck, rökning samt sexuella relationer. Genom fastan (sawm) anses hjärtat styras iväg från världsliga aktiviteter, själen renas och människor påminnas om hur beroende de är av Gud, vilket antas leda till större ödmjukhet, sannfärdighet och medvetenhet om det gudomliga i skapelsen. Genom att själva uppleva fattigdomens prövningar kan muslimer helhjärtat ge allmosan zakat, den tredje av islams fem pelare. Många barn vänjer sig gradvis vid fastan genom att till exempel bara avstå från mat och dryck en kortare tid under dagen. Vissa får lov att stå över fastan, bland annat gamla och sjuka samt gravida eller ammande kvinnor. Den som annars avstår från fastan eller bryter mot ramadans regler förväntas under ett senare tillfälle ta igen de missade dagarna.
Källa: Wikipedia
Här är de muslimska spelarna i BW 90. Långt i från alla kommer att fasta under ramadan: Mirza Nezirevic, Valon Bajraktaraj, Admir Maletic, Jusuf Alimanovic, Edin Zverotic, Karim El Hage, Alden Smajlovic, Briar Karim, Elvir Biberic, Benjamin Kovacevic, Blerim Hajra, Egzon Bunjaku, Zaman Zadran, Armend Xhemajli, Fisnik Alaj, Burim Rexhepi.
28% är glada
32% är likgiltiga