Zlatan gjorde mål mot Bologna

Text: TT
Publicerad 11 december 2011 17.47 Uppdaterad 11 december 2011 17.50

Fotboll.
Ett straffmål av Zlatan Ibrahimovic och ett drömmål av Clarence Seedorf. Trots det blev resultatet bara 2–2 för Milan borta mot Bologna och klubben tappar poäng i toppstriden av Serie A.

Zlatan Ibrahimovic höll på att göra säsongens nionde mål redan efter sex minuters spel. Skottet tog dock i ribban och i stället tog Bologna ledningen. Skott utanför straffområdet av Seedorf och en straff av Zlatan Ibrahimovic (72:a minuten) gjorde dock att Milan såg ut att gå mot en förväntad seger.

Den försvann dock en minut senare när Alessandro Diamanti kvitterade. Milan är nu två poäng efter Udinese som samtidigt besegrade Chievo med 2–1. Mellan de båda återfinns också Juventus som är en poäng bakom Udinese med en match mindre spelad. Turinlaget kan återta serieledningen på måndag när man möter Roma borta.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu