JSM-slutspelet i handboll drog så smått igång under fredagen och IFK Ystad, en av slutspelets två stora favoriter, öppnade med en oväntad förlust mot värdlaget H43. Matchen slutade 18–21.
– Ja, det har så klart känts bättre. Även om det inte finns några enkla matcher i ett SM-slutspel så var den här matchen i alla fall en av dem som man måste vinna för att vara med ända in i slutet, menade Daniel "Bt" Andersson, tränare i Ystad.
IFK förde matchen ända fram till 16–11 i andra halvlek, då en dubbelutvisning öppnade matchen för lundalaget. H43 gjorde 7–1 på kort tid och avgjorde matchen.
- Överlag drog vi på oss för många utvisningar. Men, men, vi har fortfarande chansen att gå vidare, kommenterade Andersson.
Bäst i IFK var målvakten Niclas Kraft, född 1994 och alltså med flera år kvar som JSM-spelare.
Under lördagen möter IFK Ystad Skånela och storfavoriterna Sävehof.
Sannolikt måste IFK vinna båda matcherna för att nå semifinalerna på söndag.
IFK Ystad–H43 Lund 18–21 (10–8)
Y: Jim Gottfridsson 8, Tim Persson 4, Tor Blendberg 2, Felix Andersson 2, Christopher Svensson 2.