Ystads IF vidare till slutkval

Text: Göran Jönsson;Håkan Johansson
Publicerad 19 april 2009 20.46 Uppdaterad 14 juli 2010 1.41

Trelleborg.
Det blev två jämna fighter mot BK Viljan när Ystads IF tog sig vidare till två avgörande kvalmatcher, kommande lördag, om en plats i division.
Semifinalmatcherna mot Viljan spelade i Söderslättshallen i Trelleborg och publiken fick se en inledande match som spelmässigt var av division 3-karaktär.

Ystadslagets inledning med 1 503 och serievinst med 3–2 var acceptabel. YIF vann därefter de båda mellanserierna med 7–3 och hade en komfortabel ledning med 10–5 inför den avslutande serien.

I avslutningsserien krävdes således en poäng för att säkra segern och det lyckades paret Per Jacobsson och Göran Nilsson med. Segern med 11–9 var ändå det viktigaste och den man i första hand ska tacka för segern var Martina Håkansson som med 797, blev matchbäst.

Efter en kort vila var det dags för returmötet, där förutsättningarna var att Ystadslaget skulle ta sig vidare via minst ett kryss.

Det ska genast konstateras att match nummer två blev av en helt annan kvalitet.

Av åtta serier noterades hela sex över 1 500 poäng och det är ett gott betyg i en pressad situation. Matchens båda inledande serier blev helt jämna på samtliga bord.

Viljan ledde med 6–4 efter halva matchen. Den näst sista serien dominerade Ystads IF stort och borde vunnit med 4–1 om det inte var för paret Martina Håkansson och Tomas "Sillen" Johanssons knappa banförlust.

8–7 till Viljan inför avslutningen bäddade för dramatik. Redan efter halva serien stod det, i princip, klart att YIF skulle plocka bonuspoängen för högsta kägelpoäng.

Då krävdes det "bara" två bansegrar och det fixade både Ulrika Araldsson i par med Göran Nilsson och Martina Håkansson och Tomas "Sillen" Johansson utan problem. Därmed hade Ystadslaget fixat ett oavgjort resultat som räckte till avancemang. Duktigast var Göran Nilsson som lyckades ta sig över 800 med sex käglors mariginal.

Nu stundar två direkt avgörande matcher kommande lördag i Baltiska hallen i Malmö, om en plats i tvåan. För motståndet står Arlövslaget BK Centrum. Ett lag som YIF för övrigt besegrade i seriepremiären i höstas.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu