Guld för Alexander Jersgren, Marsvinsholm i 74 kilo och brons till Pans Kalle Persson i 84 kilo. Helgens junior-SM i brottning i Luleå bjöd på stora sydöstskånska framgångar.
Allra bäst gick det således för Alexander Jersgren, Marsvinsholm som tog guld i 74 kilo.
– Han vann fem matcher övertygande och slog "hemmabrottaren" Oskar Rolfs, Karl-Gustaf Brottning, i finalen där han avgjorde på fall med ett krysstag i andra perioden, berättar tränaren Jörgen Olsson.
Jörgen var mäkta imponerad av sin adept.
– Tycker det är starkt gjort med tanke på att han nyligen tog silver vid stora SM och kände en fruktansvärd press på sig själv. Han är ju bara 18 år och junior även nästa år. Dessutom kom triumfen i 74 kilo som är den största och tuffaste klassen, säger Jörgen som spår en lysande framtid för Alexander.
– Jag har själv varit länge i gamet och som jag ser det kan han gå hur långt som helst.
Hans styrka?– Han har en öppen och offensiv brottning, han är starkt, även mentalt, och han vågar ta risker. Dessutom har han hittat sin brottningsstil, vilket brukar ta lång tid.
Genom guldet i Luleå finns det stora möjligheter att Alexander får mäta sina krafter också mot internationellt motstånd senare i år.
– Han bör ha bra chanser att komma med både till junior-EM i Bulgarien som junior-VM i Budapest. Och där ska han inte nöja sig med att bara vara med - han ska satsa på att ta medalj för den kapaciteten har han, avslutar Jörgen Olsson.
Nästan lika bra gick det för Pans Kalle Persson som dock fick "nöja sig " med ett brons i 84 kilo efter ha besegrat Andreas Berg Gustavsson, Loke, i bronsmatchen.
– Vi alla tycker väl det var bra men han själv hade siktat högre, säger ledaren Bo Persson.
Kalle har haft en muskelskada och är fortfarande lite hämmad av denna. Säkert en av förklaringarna till att han förlorade öppningsmatchen.
– Annars hade han brottats om guldet. Det här var emellertid ett snäpp bättre än i fjor då han blev fyra, säger Bo Persson.
Precis som Alexander Jersgren har Kalle dock också USM-guld sen tidigare.