YIF hemmaslog Lugi

Text: Peter Lindgren
Publicerad 18 september 2011 16.45 Uppdaterad 24 maj 2012 7.32

Ystad.
En bläckfisk med pigga tentakler, en rödlätt supertalang som levde upp till hypen, samt ett försvarsspel som förpassar H43-matchen långt bak i minnesbanken. Några av faktorerna till att Ystads IF vann årets hemmapremiär i elitserien – 25–23 (12–10) mot Lugi.

Det var en lättad och avspänd Mats Engblom, tränare i YIF, som lutade sig mot väggen nere i katakomberna i Österporthallen, efter hemmapremiären mot Lugi.

– Ja, det känns jätteskönt så klart. Vi spelar med en helt annan attityd i dag och släpper på handbromsen.

Den stora anledningen att YIF var några bollar före Lugi nästan hela tiden var målvakten Jürgen "Bläckfisken" Müller.

– Jag är ganska nöjd, men jag kunde ha tagit ännu mer. Det var lätt att ta många skott i dag, försvaret var mycket bättre än det var mot H43. De var mycket aggressivare, sa Jürgen Müller.

12–10 i halvtid, men inledningen av andra halvlek var katastrofal från hemmalaget. YIF skänkte vindsnabbe Kristian Meijer flera kontringar och speldirigent Sebastian Seifert såg ut att tappat sin taktpinne i omklädningsrummet. Jim Gottfridsson hittade den och började styra, men fick snart finna sig i att vara punktad. Slutet blev jämnt, och när Pierre Hammarstrand gjorde 24–23 höll taket i ÖP-hallen på att lyfta.

Lugi hade chansen att kvittera med åtta sekunder kvar, men Jürgen Müller läste Anders Hallbergs skott. I sista sekunden kunde man göra 25-23.

Läs mer om matchen i morgondagens sportbilaga.

Större eller mindre text



100 läsare har reagerat på denna artikel

85% är glada

6% är likgiltiga

3% är nyfikna

6% är arga


Hur reagerar du på "YIF hemmaslog Lugi"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu