Ystads IF ny serieledare

Text: Jan Andersson
Publicerad 6 december 2011 21.00 Uppdaterad 7 december 2011 9.41

Handboll.
Ystads IF övertog serieledningen efter tredje raka derbysegern då man hemmabesegrade HK Malmö med 30–28.

Efter storsegern mot H43 och den knappa bortaseger mot Kristianstad kom tredje raka derbysegern mot HK Malmö som besegrades i en rafflande och tät historia i Österporthallen.

Malmö var det bästa laget i den första halvleken och ledde ett tag med 13–8 sedan YIF svarat för en rad tekniska fel som gästerna inte var sena att utnyttja. Gästerna kunde också välförtjänt gå till pausvila med en tremålsledning (15-12)

I den andra halvleken minimerades emellertid de tekniska felen, försvarsspelet blev bättre och YIF kunde vända och vinna.

-I andra halvlek blev det i stället vi som straffade dom, menade en glad YIF-tränare Mats Engblom.

I ett starkt kollektiv ger vi ett extra plus till Jim Gottfridsson, Palle Hansen, Pierre Hammarstrand och målvakten Leo Larsson.

I morgon har Guif chansen att återerövra förstaplatsen då man tar emot Hammarby.

Mer om matchen i morgondagens papperstidning.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu