”YIF är värsta rivalen”

Text: Patrik Persson
Publicerad 19 februari 2012 3.00 Uppdaterad 24 maj 2012 7.33

Kristianstad.
Han bor i Ystad, har polaren i YIF – men André Olsson vill inget hellre än att promenera hem med två poäng från Österporthallen. ”Ystads IF är värsta rivalen”, säger IFK Kristianstads mittnia.

Han fick sitt stora elitseriegenombrott med fem mål och starkt spel mot Lugi förra onsdagen.

I morgon är det dags för en ny utmaning.

Ystadsgrabben André Olsson, fostrad i grannklubben IFK Ystad, ska springa in på sin gamla hemmaplan för att möta rivalernas rival Ystads IF.

– Klart det blir speciellt. Det kommer att sitta många man känner på läktarna... det ska bli roligt som f-n, säger André Olsson inför den tv-sända derbyklassikern.

Ystads IF är elitseriens bästa hemmalag och har inte förlorat en enda match i Österporthallen den här säsongen.

Men André Olsson har vunnit förr mot Ystads IF.

– Jag har bra statistik mot dem från ungdomsåren, säger André.

Polaren Philip

Han är fostrad i IFK Ystad och har haft många heta duster med grannklubben innan han gick till IFK Kristianstad i somras.

– Det har alltid varit tuffa matcher mot dem, men i ungdomsåren var det vi i IFK Ystad som tog flest vinster, minns André.

Och den känslan vill han gärna känna igen.

– Seger, då mår man bra. Förlorar man mår man inte lika bra, skrattar André, som har en av sina bästa kompisar i motståndarlaget.

Vänstersexan Philip Nilsson är jämngammal med André och de spelade tillsammans i IFK Ystads ungdomslag.

– Jag känner rätt många i deras lag, vi träffades ju alltid i hallen tidigare, men Philip är den jag umgås mest med. Vi brukar ta en fika då och då, säger André.

Hur går fikasnacket inför derbyt?

– Vi snackar inte så mycket handboll när vi träffas.

Efter en trevande höst lånades André Olsson ut till IFK Ystad under uppehållet. När elitserien hade omstart var han tillbaka i IFK Kristianstad och i derbyt mot Lugi gjorde han sin hittills bästa match i IFK-tröjan.

– Det var skönt för min egen del att kunna visa vad jag verkligen kan, sedan är det alltid tråkigt att förlora, säger André, som har ett år kvar på kontraktet med IFK.

– Jag tänker satsa fullt ut på detta nu, hälsar han.

Större eller mindre text



15 läsare har reagerat på denna artikel

33% är glada

27% är likgiltiga

7% är nyfikna

33% är arga


Hur reagerar du på "”YIF är värsta rivalen”"?
Genom att kommentera på Ystadsallehanda.se så godkänner du våra regler
Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu