Här på fastigheten Hedeberga 9:3 strax intill vägen till Spjutstorp, vill Shell borra efter geologiska prover som kan påvisa gasförekomst. 
Arkivbild: Kristina Eriksson

Shell får provborra

Text: Lollo Bark
Publicerad 18 januari 2010 16.21 Uppdaterad 28 juni 2010 3.05

Tomelilla.
Länstyrelsen säger ja till provborrning efter gas i Hedeberga och upphäver alltså Ystad-Österlenregionens miljöförbunds beslut. "Djupborrning ska inte jämställas med utvinning", säger Johanna Lindström, jurist och handläggare på Länstyrelsen.
- Alltså är det anmälningsplikt för verksamheten som gäller. Men jag vill poängtera att även om man får provborra efter gas är det inte säkert att man får utvinna eventuella fyndigheter, fortsätter hon.

Anmälningsplikt betyder i det här fallet att det räcker med att Shell anmäler till Länstyrelsen att de vill provborra efter naturgas.

Som YA tidigare skrivit så har Shell fått Bergstatens tillstånd att enligt minerallagen borra efter prover från alunskiffer. Alunskiffret visar nämligen om det finns någon utvinningsbar naturgas.

Ystad-Österlenregionens miljöförbund beslutade att förelägga Shell att ansöka om tillstånd för verksamheten eftersom miljöförbundet bedömde att verksamheten kunde medföra risk för olägenheter för människors hälsa och miljö. Men också att provborrningen var nära kopplad till utvinning av naturgas. Och utvinning av gas ska tillståndsprövas.

Men som sagt Länstyrelsen håller inte med utan anser att Shell i sin anmälan i tillräcklig omfattning tagit hänsyn till risken för olyckor och likaså redovisat möjliga åtgärder om något skulle hända.

Beslutet kan överklagas till Miljödomstolen i Växjö.

Större eller mindre text



Läsarpulsen
Toppnyheterna just nu